1 2 3 4 5

Na pokraji smrti mrazem

na pokraji smrti hladem - abych použil část repliky z cimrmanovské hry "Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem" se nacházeli ptáčci ještě před necelým týdnem. Situace byla nakonec i díky mírnějšímu teplotnímu průběhu méně dramatická, než jsem předpovídal. 

Naopak napřed mraky vodních opeřenců a po nich plynule hordy drozdů, budníčků, červenek, modráčků a řady dalších druhů pěvců zaplavily naše území. Jsou to většinou ne našinci, ale cizinci - chilli ptáci, kteří budou pokračovat na svém tahu mnohdy až k nejsevernějším cípům evropského kontinentu například bělořiti šedí. Především o víkendu už to v křovinatém stále neolistěném podrostu a v přehlednějších rákosinách žilo.

Části vodních hladin a obnažená bahna si na noc ještě brala do své náruče ledovka, ale pár hodin po východu Slunce už po ledu nebylo ani vidu ani slechu. Proto se taky objevila řada "bahenních" druhů kachen - lžičáci pestří, oba druhy čírek nebo ostralky štíhlé a samozřejmě i bahňáků samotných. Čejky chocholaté a vodouše kropenaté  doplinili vodouši rudonozí spolu s jespáky bojovnými. Nad bahny se nahání kulíci říční, zatímco jejich trochu větší bratránci kulíci píseční postávají nenápadně bokem. Uběhne den dva a už jsou tady na Moravě i bekasiny otavní, tenkozobec opačný a dokonce i koliha malá. U ní je to velice brzký výskyt.

Ve velkých počtech jsou na rybnících severské druhy kachen - již zmiňované ostralky, ale především hvízdáci - v menších počtech potom hoholi severní a morčáci velcí. Husy velké už začínají inkubovat a obsadily skoro všechny i ty nejmenší rybníčky na naší soustavě.  Proto dost neradi vidíme, když některý z návštěvníků pustí na volno svého čtyřnohého miláčka. Snažíme se na to lidi slušně upozorňovat, občas pochodíme - občas narazíme. Tak už to bývá.

Co je ale prasárna obrovská a nepřijatelná, kterou o víkendu předváděli členové místního mysliveckého sdružení, to je až maniakální snaha za každou cenu ulovit kormorána. Jejich tah momentálně nabírá na intenzitě a stejnou měrou vyšilují i lidoví ozbrojenci. Nevím kolik korunek cinkne, když barbarským způsobem doloží odlov kormorána, ale střílet jak u Verdunu, v době kdy jsou rybníky plné turistů, pejskařů a rodin s dětmi mě přijde trošku za čarou. Navíc jako správní lovci nechávají mrtvolky ptáků, po ucvaknutí části zobáku, ležet přímo u veřejných cest. Estéti.

Ale zpátky k příjemnějším věcem - jaro je tu nejen kalendářně, prodloužený velikonoční víkend před námi. Už se těším až zahájím odchytovou sezonu, snad bude aspoň trochu přijatelné počásko. Ven pojedu i kdyby mělo do sítí trochu foukat - cílovým druhem bude třeba modráček.

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 27.03.2018 22:00

Zdravím Libore, no jemný vlahý stimulační deštík je spíš vítaný, ale to asi nebude o tomto víkendu pravda. Mám i variantní řešení.

Libor l 27.03.2018 19:56

Zdravím Vás, Karle, pěkný článek a fotografie, a s těmi "lidovými ozbrojenci" to naprosto podepisuju. Zdraví Libor Šrámek. PS:Jenom, aby Vám do sítí nepršelo...