1 2 3 4 5

Ptačí příjmení od Alexandra po Hýla

O ptácích a lidech – něco málo o ptačích příjmeních v České republice.

Občas, teda vlastně dost často, přemýšlím nad různými nepraktickými věcmi.  Občas s o to větším nasazením. Podstatné je, že mě tyto blbinky přináší radost a jakýsi pocit uspokojení, popravdě ale nevím z čeho přesně.


Nedávno jsem na svém blogu umístil takový hala-bala průnik do ptačích jmen v názvech našich měst a obcí. On ani jiný být nemohl, protože na rozdíl od „ptačích“ jmen – příjmení, těch ptačích názvů městských a obecních u nás kupodivu příliš moc není.


Vlezl jsem do jakési databáze, žádné strachy naprosto veřejné databáze Ministerstva vnitra a začal kómat, ňórat a vypisovat. Strávil jsem nad tím dostatek času, abych našel odvahu závěry bádání bez ostychu zveřejnit.  Nejsem si vědom toho, že by někdo někde podobný příspěvek zpracoval.  Pokud přeci jen ano, nic se neděje, dejte mi vědět a já si předchozí elaborát s chutí přečtu.


Prvním filtrem bylo, že půjdu jen po příjmeních, která budou přesně ve tvaru českých jmen ptáků.


Druhým filtrem, že se nebudu zabývat jejich ženskými tvary  čili ignoruji všechno s  „–ová“  na konci, v následných komentářích a rozborech.

      
Třetím filtrem, že se budu striktně držet ptačích jmen podle dnes už všeobecně akceptované publikace Karla Hudce a kolektivu  „ Soustava a české názvosloví ptáků světa“  vydaného v roce 2003 Muzeem Komenského v Přerově. Takže jsem nebral na zřetel žádné krahulce, čermáčky, laštůvky nebo černohlávky. Seznam příjmení se tím výrazně ztenčil, ale i tak jich zůstalo dost – přesně 150 (slovy jedno sto padesát).


Bavil jsem se a chvílemi i zíral na pestrost ptačích spoluobyvatel a sousedů evidovaných ke konci roku 2014 (tuším?) náramně.  Někteří se stali od poslední aktualizace v roce 2011 evidentně dálkovými migranty, jiní se ocitli na pokraji vymizení, setrvala hromada exotických usedlíků a bohužel přibylo dost vymizelých jmen (druhů). 

Top ten nejhojnějších ptáčích druhů v českých lidských jménech je:

1. Polák (6859x)

2. Holub (6408x)

3. Sýkora (5843x)

4. Strnad (4422x)

5. Slavík (4406x)

6. Čížek (3798x)

7. Špaček (3739x)

8. Straka (3713x)

9. Červenka (3509x)

10. Jeřábek (3507x)

naopak na seznam nejvíce exotických příjmení patří například:

Kraska (1x)

Kivi (1x)

Ořešník (1x)

Peja (1x)

Potu (1x)

Dudkovec (2x)

Hvízdák (2x)

Sýček (2x)

Žluna (3x)

Brkoslav (4x)

Kur (5x)

z dalších méně až vzácně frekventovaných jmen za zmínku stojí Kondor, Momot, Lori, Nestor, Pštros, Tyran, Čája nebo Kosovec, k nim je nutno připojit jména nedávno vyhynulá (vymizelá) - Drop, Hohol, Ibis, Vlaštovka.

Přestanu uvádět a vezmu to pěkně podle abecedy:


A - Alexandr (35x) a Alka (37x) se u nás oba vyskytují řídce


B - Barnard (4x) u nás vzácný a není se co divit u australského papouška
Brkoslav (4x) vzácný host ze severu stejně tak málo rozšířený i v indexu příjmení
Brhlík (105x) naopak překvapivě nehojný mezi českými přízvisky
Bukač (220x) je běžnější s výskytem hlavně ve východních Čechách, toto jméno nosil i známý hokejový trenér Luděk
Bukáček (417x) ten je pro změnu nejvíc na Vysočině, to jsou paradoxy
Bažant (822x) obsadil Prahu a po ní i Polabí (východní Čechy) – jeden z těch známějších - Jakub je televizním sportovním reportérem

Č - Čája (6x) je u nás vzácn(ý)á, není divu jižní Amerika je přeci jen trochu z ruky. 
Čáp (1815x) se vyskytuje rovnoměrně po celém území – někteří z nás znají herce toho jména. 
Čečetka (88x) jen kolem Nového Města nad Metují  je 15 toho jména.
Čejka (2031x) kupodivu hojně na Vysočině, tamtéž i dlouholetý zoolog Správy CHKO a vynikající ornitolog Jaromír, jméno ale jinak i ve všech našich nížinách.
Černáček (1x) dokonalá rarita, austrálský příbuzný našich mlynaříků, bohužel vymizel – poslední záznam v roce 2011.
Vokálně podobný Černoušek (99x) a odkud jinud by měl tento druh astrilda být než Afriky – u nás se usadil hlavně v Brně a Praze.
Červenka (3509x) to je jiná, obecně rozšířená, snad trochu více na severní Moravě, ale pozor mírně ubývá. Hlavně sportsmeni  si vzpomenou na hokejového forwarda.
Čížek (3798x) je ještě trochu hojnější – kromě Prahy oblibuje si jižní a východní Čechy. Jen v Soběslavi jich poletuje 50 a v Českých Budkách dokonce 172
 
D - Datel (60x) jeho bubnování slyšet hlavně mezi Kladnem a Prahou, například v Brně žije muž toho jména jediný.
Dlask (350x) toto jméno téměř výhradně ve středních Čechách – hojně například 88 Dlasků pobývá v Mladé Boleslavi.
Drop (0) extinct - vzácná shoda populačního vývoje – i toto jméno z našich krajů vymizelo. Ještě v roce 2010 byl evidovaný 3x, v roce 2011 2x, ale v současnosti se toto jméno u nás už nevyskytuje.
Drozd (964x) – obsazuje hlavně severní Moravu doloženo a sečteno asi 380 Drozdů, očekával bych, že bude hojnější.
Drozdík (55x) a nakonec i podobně znějící jméno
Drozdek (82x) tak jako společně obývají dalekou východní Asii a Orient, tak se u nás společně nejvíce objevují na severní Moravě.
Dudek (1369x) četnost příjmení je v rozporu s hojností ptačího druhu u nás, ale aspoň takto se s ním setkáváme.  Nejvíce Dudků máme v Praze a ve Slezsku, ale i v Hodoníně jich pobývá 16 a v Kyjově 3. Nejlepší sezóna byla v roce 1974, kdy se narodilo 37 mladých.
Dudkovec (2x) i s takovou raritou, původem z Afriky, se u nás můžete setkat, konkrétně na Kladně

H – Havran (371x) běžný v Litomyšli, ale především města a obce na severu Moravy nebo Valašsku obsazuje a tady se množí.  (Jeho zdrobnělina Havránek /2156x/ je ve stejných oblastech násobně běžnější).
Hohol (0) extinct – v roce 2010 uváděn 7x, o rok později 4x – potom ale z našich matrik vymizel.
Holoubek (943x) tento teplomilec povrkává nezvykle po celém našem území.
Holub (6408x) obsadil všechna lidská sídla a jde početně nahoru, největší lokální populace jsou v Praze, Brně a Ostravě.  Ke známým Holubům patří cestovatel Emil, ten co „se už narajzoval dost“ a taky třeba Radek, můj oblíbený herec - viď jeho skvělý výkon ve filmu Kráva.
Hrdlička (3285x) lokálně přemnožená například v Černošicích 86x anebo ve Šlapanicích 61x (!!), zdaleka nejznámější Hrdličkou je antropolog Aleš, který ale kariéru a slávu dobyl v USA.
Hrnčiřík (270x) nezvyklý počet nositelů jména tohoto jihoamerického pěvce, původ je asi nutné hledat ve zdrobnělině kdysi běžného řemesla, ale i tak … nejvíc Hrnčiříků je ve Valašských Kloboukách a ve Zlíně.
Husa (146x) rozšířena kromě matičky Prahy je nejvíce v Kolíně a potom v jižních Čechách a jihu Vysočiny
Husička (80x) naopak obsazuje lokality na Hané a Valašsku
Hvízdák (2x) je mezi našimi příjmeními velice vzácným jevem, trvale jej najdeme v Hlučíně
Hýl (177x) tak většinu trumpeťáčků  máme možnost dohledat na Valašsku, především však na severní Moravě a ve Slezsku, kupodivu v Praze je evidováni jen 5 (slovy pět) nositelů tohoto skrmného příjmení


 … tak takhle nějak jsem (bych) chtěl zpracovat i zbývajících asi 120 příjmení, kdo nebude mít trpělivost čekat na další pokračování, může beze všeho navštívit stránky www.příjmení.cz , kde nalezne perfektně zpracované toto téma spolu s mnoha vychytávkami a odkazy.
Na dlouhé zimní večery je to myslím dobrý tip na docela fajn zábavu.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

kárl l 26.12.2016 17:21

Ahoj, to je taky zajímavé, možná by u příjmení Pochop šla udělat výjimka. Byl to ještě nedávno používaný název - pochop rákosní.

Žánek l 26.12.2016 15:34

Ahoj,jak jsem se vysekal na tom kole,tak sem ho měl v úschovně u paní Pochopové !