1 2 3 4 5

Adamov dnes čtyři druhy poláků a mega hus

Po dlouhé době jsem fotil svojí šumivkou na ISO 100 to jest, že bylo opravdu úěkné slunečné počasí. Dokonalou pohodu kazil jen silný nárazovitý vítr, který v průběhu dne ještě zesiloval.

Po kratším přemlouvání jsem v Milkách naložil Aldouse a v Dubkách nenaložil Onderku. Tomáš se k nám po naší výzvě přidal sólo. Bo byl vlastně na cestě do Mikulova. Tam se dneska schází na vinném dýchánku birdwatcherská první liga a twitcherská šlechta. Tedy kromě přerovské brigády renegátů.

Ondra se k nám přidal později, vlastně se prostřídali s Tomem během jeho odjezdu. Na vodě čytři druhy poláků - jeden sameček malý, sedm kaholek,a něco přes deset jedinců velkých a chocholaček. K nim ještě ze seveřanů tři morčáci malí a šest hoholů severních, několik potápek roháčů a hlavně 1300 lysek černých.

Dnes s sebou konečně táhnu staré pečivo a samozřejmě místo obvyklých dvou set labutí velkých tu není ani jedna. Nula. Nic. Na druhou stranu hned po příjezdu a po celou dobu  zde jsou tisíce hus běločelých. Ptáci se po vyplašení mladým orlem mořským přesunou do luk a polí v okolí. Toho potom napdá a ze vzdušného prostoru vytlačuje letka více než deseti racků bělohlavých/středomořských. 

Orel má kroužky, ale přes náhledový optimismus bohužel doma na monitoru nešel odečíst, protože je má oba pěkně zaliskané, asi od bláta. Cestou k lukám náds vítá ťuhýk šedý a přeletující moták pilich, těch v rozsáhlých plochách loví nejméně pět až šest. Husy jsou neklidné a přeletují sem a tam. Kromě orlů jak vidíme to na ně zkouší jedn z celkem čtyř pozorovaných luňáků červených. Ani jeden z těchto elegantních dravců nenese batůžek s vysílačkou, kterými jsou v poslední době osazovaní.

Po návratu k nádržím ještě jednou prolítneme drobotinu na hladině a my s Alešem míříme ještě k Petrově Vsi. Tam v polích u nádrže se pase a odpočívá opět nejméně čtyři tisíce hus běločelých. Tedy stejné množství jako u Adamova. Faktem je, že malá část hus sem mohla od řeky přeletět. Každopádně je takové množství hus příslibem pro další zajímavá pozorování.

Na hladině nádrže nacházíme jenom pár březňaček a chocholaček, osm labutí velkých a kormoránů velkých. Ani v šustění a cinkání ledové tříště Aldovi neunikl zimující sameček konipasa horského, který šmejdí za potravou na dně přepadového kanálu. Aleše jsem potom večer chtěl přidat jako spolupozorovatele na www.birding.sk. zatímco Ondru systém přežvýkal bez problémů, místo Aldy to tam sázelo jakousi Američanku, kterou ani webmaster neznal. Tož nevím co to znamená.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok