1 2 3 4 5

Akce Pták roku České společnosti ornitologické

Jednou z pravidelných akcí české společnosti ornitologické je již od roku 1992 organizovaný "Pták roku".

Vždycky na základě nějakého klíče je vybraný jeden ptačí druh, který si podle organizátorů zaslouží mít tu čest a být v příslušném kalendářním roce mimo tradiční "erbovní" pěnice černohlavé takovou vlajkovou lodí a symbolem ČSO. Prvním druhem pokud si dobře vzpomínám byla vlaštovka obecná, následovaná například čejkou chocholatou, rehkem zahradním, skřivanem polním, kavkou obecnou a mnoha dalšími druhy ptáků.

Ptákem roku 2014 jsou čáp bílý a čáp černý. Málokterý pták je s evropskou kulturní tradicí spjat tak pevně, jako čáp, málokterého zná opravdu každý. I proto se čápovi dostalo privilegia, že se ptákem roku stává již podruhé, přesně 20 let po prvním vyhlášení.

Druhy, které si tuto výsadu zasloužily v letošním roce 2014 jsou poprvé v historii dva současně. Zřejmě proto, že letos proběhne 7. celoevropské mapování u čápa bílého a  3. republikové sčítání u čápa černého. Také proto, že jsou to takoví bratránci s docela rozdílným způsobem života a výrazně odlišným chováním a životními nároky.

Proto vám vřele doporučuji navštívit již teď speciálné připravené číslo časopisu Ptačí svět, věnované výhradně těmto dvěma druhům. Zatím je k dispozici k pročtení v elektronické podobě na stránkách: www.birdlife.cz. V něm naleznete všechny potřebné informace a zajímavosti, přehled akcí a výstav a dokonce i výzvu k účasti jednak na zmíněném mapování, ale taky k účasti ve fotografické soutěži s hodnotnou cenou pro vítěze.

Přeju vám hezké počtení a k tomuto avízu, které jsem před časem přislíbil jednomu z motorů "čapího roku" dr. Františkovi Pojerovi; si dovolím přiložit i pár snímků. Berte je jako návod, jak by ty "soutěžní" snímky neměly vypadat. Při pozorování a sčítání čápů přeju dobré světlo.

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok