1 2 3 4 5

Albinismus a jiné barevné odchylky

Zbarvení ptáků - barevost jejich peří vzniká ukládáním pigmentů do pera, ukládáním pigmentu na povrch už vyvinutého pera a různým lomem a odrazem světla způsobeným rozličnou strukturou pera.

K barevným odchylkám dochází, když chybí některé barvivo - pigment. Úplnou absenci barviva nazýváme albinismem. Dokonalý albín nemá bílé jen peří a kůži, ale pigment mu chybí i v očích, které jsou proto červené.

Leucismus, by se dal nazvat "částečným" albinismem - barvivo chybí v peří i kůži, ale v očích zůstává.

Úplný albinismus je v populacích divokých ptáků výjimečným jevem, který se objevuje u mizivého počtu jedinců. Takto "nevybarvení" jedinci mají z hlediska dalšího rozmnožování značný handicap, protože do zbytku typicky vybarvených jedinců prostě nezapadají. Samozřejmě, že svou nápadností bývají snadným cílem různých predátorů. A tak se většina z nich ani pohlavní dospělosti nedožije.

 S částečně albinotickými nebo leucistními ptáky se v současnosti velmi často setkáváme u městských  kosů černých nebo u jiných příbuzensky prokřížených populací například kachen. Osobně jsem za těch třicet pět let pozorování ptáků na úplné albíny narazil asi v pěti nebo šesti případech - bylo to u konipasa bílého, vlaštovky obecné, vrabce (zřejmě) domácícho. Poslední dva případy se mi sice nekvalitně, ale přeci jen podařilo zdokumentovat. Jednalo se o racka chechtavého zastiženého na rybnících u Mutěnic a potápivou kachnu poláka velkého, který se zdržoval na rybnících u Hodonína.

"Zajímavé by bylo", psal mi svého času v rámci diskuze nad jedním poddruhem volavky bílé kolega Martin Vavřík, "jak asi vypadá albín této volavky ?". Chtěl tím trochu odlehčit dost hustou atmosféru, která v jednu chvíli u tohoto tématu panovala. Nějaké snímky volavek bílých s červenýma nohama mám, takže v některém  dalším příspěvku, se možná objeví i tento námět.

Mým snem je; co se týče pozorování albínů, aspoň jednou v životě vidět, nejlépe u nás doma - co jiného než bílou vránu.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok