1 2 3 4 5

Babí léto v Lednici

Opět i tento víkend, jeho část, jsem strávil u vypuštěných rybníků v Lednici. Po super úspěšném odečítacím výletu z minulé soboty jsme vyrazili i sobotu nynější. Za volant usedl Ondra a ve dvou jsme svištěli až ke třem Gráciím.

Dnes to bylo hlavně o fotografické dokumentaci, asi nejlepší metoda jak "sejmout" kroužkované racky s kroužky čitelnými. Jakmile totiž sednou na vodu šmitec anebo když kecnou do bahýnka je konec všem nadějím. Na rozdíl od minulé akce navíc hejna racků odpočívají díky obnaženému dnu a oschlým plochám bahna mnohem dál od hrází nebo břehů.

Takže společně dřepíme pod keři na hrázi a fotíme především racky nově přilétlé ještě neusazené a neušpiněné. Jen u několika jsme kroužky evidovali předem, většinu aspoň já, jich nacházím až doma během prohlížení stovek snímků. Kromě racků chechtavých, bělohlavých a středomořských, dnes dokládáme výskyt mnohem vzácnějšího racka stříbřitého a racka žlutonohého.

Když chvilku po exhibici rybáka černého (byl tu i minule) se na scéně objeví i mladý racek malý, je už sbírka druhů velice zajímavá. Plníme karty o sto šest a večer si jen posíláme poznámky k tomu, co všechno teď na snímcích nacházíme. Mě nejvíc mrzí neodečtitelný, protože zašvihaný od bláta, tmavomodrý kroužek. Ten může být obyčejný maďarský, ale taky se může jednat o ptáka dánského. Později Mirek Jelínek naznačuje, že maďarské kruhy jsou podle něj spíš světle modré. Želbohu nejde odečíst ani úvodní písmeno kódu, které by aspoň zemi původu jednoznačně určilo ...

V neděli je to obdobné, jen s tím rozdílem, že jedem s Tomášem a Alešem ve třech. Parkplatz némlich ten samý. Kluci jsou po včerejším sedavém burčákovém pochodu trochu unavení. Na Mlýnském je v podstatě tatáž sestava ptic jako den předem. Trochu se změnily počty drobných bahňáků, výrazně ubylo čejek - z cca dvanácti set jsme jich dnes odhadli maximálně devět set. Přibylo kormoránů, jeden z nich nese do dálky svítící žlutý plastový kroužek. Dvojice lovců vyráží na úspěšnou odečtovou misi, zatímco já se pomalu odebírám na hráz, abych už konečně fotil a fotil.

Na Prostředním rybníku mírně přibylo vody. Nejvíc znatelné je to přímo pod hrází. Každopádně žrádýlka je tu stále neúrekom. Všechny možné druhy racků proto naletují v nepravidelných vlnách jak z Mlýnského, tak z Hlohoveckého rybníku. Opět se ukazuje mladý racek malý. Hned na prvním snímku mám bílého plastového chechtáče, je to zřejmě polský pták označený v zimě na skládce TKO u obce Jakuševec v Chorvatsku.

Odsud pochází i další velcí racci, které jsme odečetli na bahnech Hlohoveckého a Prostředního. Po dnešku máme dalších šest "nových" kroužků, plus dva opakované plus ten kormorán.

Nejvíc ale mrzí, po včerejším modráskovi dánském (?) to, že jsme neodečetli ptáka s kroužkem černým. Našel ho Tomáš během prohlížení skupiny jiných racků. Bohužel po zacílení se objekt po několika vteřinách zvedl a odletěl pryč. Obě pořízené fotky byly nepoužitelné. Byla by to bomba - černé kroužky používají jenom Belgičani ke značení mláďat v Řecku. Sakramentsky to mrzelo hned na místě, když nám tuto skutečnost sdělil google na chytrém tydlifonu. No zase důvod to do Lednice zkusit ještě jednou. Nebo dvakrát ?

Na Nesytu kolem pozorovatelny u Sedlece byly jen desítky čírek obecných a nějaké ty volavky popelavé. V dálce na hladině stovky hus velkých a v blízku na mělčině dvanáct hus běločelých. Jinak nic. Po chvilce balíme fidlátka a přes Malou Prahu, tak dnes totiž o víkendech vypadá centrum kdysi dávno "mrtvé" Lednice, jedeme domů.

Opět se mi potvrdilo, že se vyplatí mrsknout  se do JPEG formátu a fotit jak o život. I na zdánlivě šílených letovkách hejnovkách se často najdou menší či větší poklady. 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karlíček l 20.10.2017 13:06

Ahoj Jarku, máš oči ostrovida. Zkoušel jsem ve Photoshopu všechny možné fligny a kouzla, ale z kódu mě vylezlo jen to, že na horním konci je možná "7". Každopádně díky za návštěvu a přeju další odečty nejen v Lednici.

Jaroslav Zeman l 19.10.2017 18:09

Ahoj Karle, mám pocit, že na tom modrém vidím na konci A2 (dvojka snad, ale to A vypadá celkem jistě). Myslím, že konečná kombinace číslice a písmene také nebude až tak častá. Jarek