1 2 3 4 5

Barevný konec prázdnin

Chtě nechtě, stejně mě to nakonec z rozpálených strnišť i letos stáhlo zpátky k chladivé vodě. Pravidelně chytám na rybnících u Mutěnic. Většinou paběrkuju ve srovnání s profesionály "kukačkáři", kteří tu značí možná 90% všech opeřenců. U rákosníků je to procento ještě vyšší. Dokud se nerozjede tah, zhusta chytám ještě jejich kroužkovance. Zatímco je takové odchyty spíše těší, já z nich nadšený moc nejsem. Pochopitelně. 

Proto se snažím měnit stanoviště a svoje víkendové lapací akce dělám na místech, o kterých si namlouvám, že by mohly být akademiky míň dotčené. Naivní představa. No, každopádně tento víkend se na mě štěstí usmálo. Delší dobu se na rybnících drží hejno asi 80 vlh pestrých, loví z korun vysokých uschlých topolů, kam se po každém útoku vrací a kde odpočívají. Je to pěkná podívaná, protože v korunách topolů rády odpočívají volavky bílé i popelavé a občas si k nim přisedne jeden nebo víc čápů černých.

Natahuju linii sítí nedaleko od tohoto odpočívadla. Většina vlh dnes aspoň občas zaloví nízko nad hladinou rybníka, bleskurychle proletí nízko nad hrází, poměrně často usedají do vrcholků nízkých mirabelek. Měním plán a dělám dobře. Tři desetimetrové pěvcovky dávám na čtyři tyče místo obvyklých tří. Spodní kapsy sice začínají skoro metr nad zemí, ale to dnes nevadí. Uvidím jestli mi dají šanci.

Odejdu z hráze zpět ke kraji lesa, kde už začala smršť ledňáčků říčních. V každé síti první kontroly visí jeden až dva ptáci. Mezi nimi rákosníci, červenky, pěnice černohlavé, nějaká ta sýkora atd. Super. Jen co ze sítí vyberu a okroužkuju tuto chasu, mrknu očkem k hrázi a zírám, V triedru vidím, že se v sítích sítích houpe šest vlh. Ptáci leží vesměs klidně na zádech a vůbec se nesnaží dostat z kapes ven. Vyndám úlovek, jsou to mladí i staří ptáci a odcházím kroužkovat.- měřit, vážit, fotit.

Už když se vracím zpět, vidím, že v druhé sadě sítí zase visí další várka ledňáčků, pane jo, asi se chytají pořád ti samí ptáci. Prdlačky. Ani jeden z nich nemá kroužek. U ledňáčků silně převažují letošní mladí ptáci.

Okroužkuju a mrknu očkem, no co vám mám povídat další skupinka vlh v sítích. Ten den jsem uzavřel na 28 nově označených ledňáčcích a 16 označených vlhách. Taková sbírka se nepodaří každý den. Obzvlášť, když ji doplní další krasavci jako jsou bukáčci malí. Naše nejmenší volavka, však se podívejte na to jak "velká" je v porovnání s lidskou rukou. Ale super byl i strakapoud prostřední a z pěvců hodně potěšil odchyt páru zvonohlíků zahradních, kteří tady u rybníků nejsou zrovna běžní.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok