1 2 3 4 5

Během tohoto týdne jsem se do přírody k pozorování ptáků

dostal nezvykle často. Protože pozorování a zážitků bylo hodně a já je zřejmě pod vlivem jarní únavy nevkládal průběžně. Popravdě neuložil jsem žádné. Pokusím se situaci napravit a sestavím pomyslný žebříček top ten, jakousi moji hitparádu tohoto týdne.

Souhrnné zápisy všech svých pozorování jsem, alespoň tyto, ukládal na www.birds.cz . I z pozorování ostatních kolegů je zřejmé, že jaro ještě před tím oficiálním astronomickým začátkem propuklo naplno a 100%  je nezastavilo  ani 80%  zatmění Slunce, které proběhlo během dopoledne uplynulého pátku.

Největší změnou, aspoň v nivě Kyjovky bylo, že nás někdy v půli týdne opustily severské husy. Jejich velká hejna ze dne na den zmizela, pole kolem říčky jsou najednou tichá a jakoby bez života. V kotlíku kolem Kostelíků, zaplavené polní sníženině - depresi se zbytky kuku(č)řice, se momentálně popásají jenom desítky hus běločelých a hus polních (pardon) hus tundrových. Snímek části hejna v zapadajícím Slunci tak bude z letošního zimování asi poslední. 

Louže v polích široko daleko začínají být plné špačků, čejek chocholatých, prvních jespáků bojovných a kulíků zlatých. Menší hejno posledně jmenovaných jsem viděl v polích u Kyjovky kousek od Mistřína. Objevují se i dlouhozobky - bekasiny otavní, ty narozdíl od předchozích druhů, člověk často málem zašlápne než prudce vyrazí ke klikatému letu někam do bezpečí. Objevují se i další zástupci bahňáků a dá se říct opět s mírným předstihem - kulíci říční, vodouši rudonozí a v polích u Nesytu jsem už zastihl i jespáka obecného, v dokonale nenápadném zimním šatě.  

Rybníky jsou plné všech možných druhů kachen, ty už cestou na hnízdiště tokají - kačírci jsou neskutečně vybarvení a v sexuálním transu, což se projevuje kopulováním ve všech možných situacích a místech (viz příspěvek v rubrice zajímavosti). Co se týče pozorování kachen je toto období, v našich zeměpisných šířkách, asi nejlepší v celém roce.

V nezvyklých počtech je možné pozorovat u nás už téměř nebo úplně nehnízdící lžičáky pestré, oba druhy čírek - obecné i modré nebo kdysi hojněji hnízdící kopřivky obecné. K zastižení jsou ještě severské druhy - hoholi severní, morčáci velcí i bílí mezi kterými občas pohvizdují hvízdáci eurasijští.

Nejpočetnějšími kachnami našich vode jsou teď poláci velcí a poláci chocholačky - tisícová hejna se pohnula směrem severním z tradičních zimovišť nacházejících se na švýcarských jezerech.

Na Hlohoveckém rybníku u Lednice jsem v sobotu mezi stovkami jiných kachen pozoroval dokonce samici hoholky lední (sice na daleko, ale díky monokuláru je určení jisté) v kontrastním svatebním šatě.

Na Výtopě potom hladina doslova svítila bělavými husicemi liščími - celkem 14 párů (!) tady v závětří pořádalo zásnubní "večírek" a celá společnost se náramně bavila. Hlubší hrdelní hlasy i méně hlasité pisklavé projevy se nesly daleko do okolních polí. Ty jsou z důvodů výše uvedených, začínající tah bahňáků, neskutečně zasíťovaná - měl jsem co dělat, abych se z toho bludiště vymotal. Ale o tom možná v jiném pojednání

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

karči l 23.03.2015 22:04

Aldo, no co by, Peter Sagan na defekt nikoho volat nemusí, ale tento "Peter" si poradil na jedničku

Aleš l 23.03.2015 20:29

co ten defekt? :)