1 2 3 4 5

Bělostná Pálava a louže kolem ní

přitahují přírodozpytce v každé roční době, protože téměř vždy zapáleným nadšencům mají co nabídnout.

Včera mi nevadilo to, že má být pod mrakem s občasnými přeháňkami. Klidně ať je poklice jak na hrnci, hlavně ať nefučí. No a přesně to se stalo. Ještě ranní kontrola štěrkovišť pod Zaječím a přilehlých podmáčených polí proběhla v relativně přijatelných podmínkách, ale už na jejím konci jsme věděli, že to dnes nebude procházka růžovým sadem.

Každopádně se nám tato místa odměnila pestrou sbírkou dravců (luňák červený, orel mořský, káně lesní, poštolka obecná, krahujec obecný). I zajímavým počtem labutí velkých, odhadem nejméně 140 jich okupuje zaplavená řepková pole nebo travnaté plochy kolem nich. V poli blíže k Přítlukám se dokonce na chvíli objevil pár, stále ještě exotických, husic nilských. V keřích kolem nádrží se zdržuje velké hejno asi 700 kvíčal, které doplňují nejméně jeden brávník a  drozd zpěvný. letošní zima je plná nečekaných setkání.

Než se počasí ještě víc zhorší po vzájemné dohodě se rozhodujeme, že zajedem nejdříve zkusit zedníčka skalního v lomu u Klentnice. Mezitím, ale na ořešácích kolem silnice k Novým Mlýnům, hlavně bystrozraký Aleš; ukazuje jednoho strakapouda velkého za druhým, na jednom ořechu dokonce šmejcí i strakapoud prostřední.

Díky silnému dešti a odtávání sněhu na Vysočině se nádrže silně odpouští a i přesto jsou koryta všech řek Dyje  a později u Iváně vidíme, že i Svratky a Jihlavy plná vody a na některých místech začínají opuštět koryta.

Akce "wallcreeper" čili zedníček skalní proběhla v kvapíkovém tempu.  V 10:45 zaparkování auta na kraji obce - v 11:00 příchod do lomu, v 11:05 opět bystrozraký Aleš objevuje krasavce - ten nerušeně slídí ve všech možných trhlinách a skulinách po něčem dobrém ke snědku, v 11:15 se dostává za našeho neustálého vzdychání na východní okraj lomu, pak spontánně nabírá výška a přes hranu lomu odlétá směrem Soutěska.  V 11:30 nasedáme do auta a opouštíme lokalitu.

Přes Pernou sjíždíme k nádržím, vítr už je natolik silný a nepříjemný, že jen s mírnou nevolí opouštíme teplo auta a sčítáme jak vodní ptáky na předělu vtoku řeky do horní nádrže u Brodu nad Dyjí, tak kalousy ušaté v Drnholci. Po obědě v Iváni na hrázi mezí horní a střední zdrží už jen zpomalujeme a na chvíli zastavíme u propustí. Všichni ptáci (teda skoro) jsou březňačky a je jich odhadem nejmíň 6-(8) tisíc se pohupují na velkých vlnách - místy ještě v ledové tříšti - ale v milosrdném závětří hráze a vrb, které ji porůstají.

U Dolních Věstonic, přeci jen nevydržíme a projdeme alespoň úsek od propustí po ohbí před yachtklubem u Pavlova. Njevíc ptáků je u čerpačky a potom v zátočině . Kromě hojných kachen divokých evidujeme větší počty i u poláků velkých a poláků chocholaček. Hoholů severních nacházíme min. 80 ex., dále jsou tu dva páry kopřivek obecných, dva morčáci bílí a  jedna potápka roháč.

Co nás ale vůbec netěší jsou dvě postřelené husy běločelé, které opouští relativní bezpečí bylinného porostu na hrázi nádrže, a vyjíždí na volnou hladinu. V hejnu ptáků v zátočině upoutá moji pozornost divná kachna - je to zřejmě kříženec kachny divoké a ostralky štíhlé. Je v dobré kondici a celou dobu pozorování se drží ve skupině březňaček. No další exot v naší přírodě.

Jen podle toho co vidím v poslední době na avif.birds.cz se zdá, že se v brzké budoucnosti můžeme těšit na stále víc nepůvodních druhů. ty se k nám mohou šířit "přirozenou " cestou, ale většinou to zřejmě budou uprchlíci ze zajetí. Viz husice rezavé, morčáci chocholatí, hvízdáci američtí atd.

Poslední zastávku vykonáme u čerpačky a rákosiny mezi Šakvicemi a Zaječím - také tady v závětří vegetuje asi 800 březňaček, mezi nimi kolem 60 čírek obecných, ve velkých vlnách na otevřené ploše se míhají bílé skvrny - kačeři morčáků velkých, je jich asi dvacet.

Kolem zaječického bobulovitého skanzenu, opouštíme kraj pod Pálavou. Spokojeni všemi směry, jenom počasí bychom si dokázali představit mnohem příjemnější. Osobně se už nemůžu dočkat dobrého kafíčka a taky toho až se mrknu nato, jaké vyložené šance se dají spálit ve futsalu ...

PS:  Fabregasi, už jsem to viděl a hlava mě to nebere. To je ještě horší než Transit na střeše, opravdicky. 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Frca l 12.01.2015 16:33

Prý na střeše... to je moc!!!

Fabre l 12.01.2015 15:06

Neviděl... :)

Aleš l 11.01.2015 23:27

PS: :)