1 2 3 4 5

Bez světla na tahu rybníky

Větrné, ale vlahé počasí - spousta vypuštěných rybníků - to vše vytváří ideální podmínky pro masivní tah ptáků. Dnes jsem si to na rybnících u Hodonína zase naplno užíval.

Desítky ba stovky bahňáků celkem 13 druhů (!) šmejdily po bahnech všech aktuálně vypuštěných rybníků. Nejvíc zaujal pár tenkozobců opačných a brzký jespák křivozobý. Poměrně dost vodoušů bahenních a na teno druh příliš vodoušů kropenatých. Vodoušů rudonohých ubylo, ale zato jeden z nich nese plastový odečítací kroužek žluté (oranžové ?) barvy. Mezi nimi další desítky různých druhů kachen a zbytek spíše vodních druhů ptáků logicky namačkaný na hladině jednoho či dvou napuštěných rybníků.

Během dopoledne jsem zaznamenal přílet - první letošní pozorování u nejméně 15 druhů převážně pěvců. Rákosník vellký a obecný, lejsek bělokrký, břehule říční, budníček lesní, rehek zahradní atd apod. K tomu roztomilí rackové malí spolu s rybáky obecnými a v hejnech desítek vlaštovek a jiřiček to prosvištěl i velice brzký rorýs obecný.

Z kraje lesa kromě již zmíněných pohvizdujících lejsků se nejméně hodinu vydudával dudek chocholatý. Idylka největší. Na pastvišti poté co jsem odečetl asi sedmou nebo osmou límcovanou husu, přistál kousek od nich ve ve vojtěšce čáp bílý. Už jsem jej dlouho nefotil při lovu, navíc v pěkném zeleném prostředí. No prostě už při prvním ostření vidím, že i tento elegán má plastový odečíták, neskutečná klika. Dá to v tom vysokém porostu asi dvacet minut nervů, než se konečně na chvilku zastavil a blik cvak blik a už vím, že se tu během tahu dokrmuje polský čapík. Tož su zvědavý odkud resp. kam se to vlastně vrací.

 

Mutěnice velice podobné Hodonínu. Řada rybníků na bahnech a na nich hojnost bahňáků, na naše poměry jsou desítky až stovky blátošlapů hezká čísla a když je okoření tak jako dnes třeba trojice břehoušů černoocasých, není co řešit. Pro mě větší radost než pozorování hejna "místních" pisil čáponohých. V hlubších místech se navečer shromažďuje komando sedmi čápů černých, skoro dvaceti volavek popelavých a o něco méně volavek bílých. Nad nimi přeletí orlovec říční a kvakoši noční. Na bahnech přes dvě stovky bahňáků, téměř drtivou většinu drží jespáci bojovní, je jich přes stopadesát a samečci jsou neskutečně barevně pestří od zlatých, přes různě rezavo zeleně hnědé až po téměř bílé nebo naopak černé. Oči z té krásy přechází. Zcela bílá je stará známá kachna poláka velkého, která se na naše rybníky opět vrátila.

Posledním navrátilcem dnešního dne je sameček rákosníka proužkovaného. Jako bych z dálky zaslechl i slavíka obecného, ale nejsem si zcela jistý, tak jej nechám na příště. Doufám, že to bude co nejdřív, teď to v terénu opravdu stojí za to.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karel l 24.04.2017 19:31

Ahoj Viléme, zajímavé - zřejmě téhož ptáka jsme dnes pozorovali na rybnících u Mutěnic. Trošku mě vrtá hlavou k čemu jsou odečítáky téhle velikosti a v tomto barevném provedení dobré ? Měj se hezky, Karek

Vilém Vyhnálek l 24.04.2017 09:39

Ahoj Petr Berka pozoroval vodouše rudonohého se žlutým plastovým kroužkem asi před 3 - 4 týdny na vypuštěném Pouzdřanském rybníce. Kód bohužel nešel přečíst. Vilém