1 2 3 4 5

Big Day 2020

Po dlouhých diskuzích a debatách. Po přijmutí a odmítnutí řady argumentů, jsme letos nakonec šly cestou již zčásti prošlapanou. Pig Day ano - stejný scénář jako vloni tj. pohyb de facto jen v rámci okresu. V podstatě tytéž orogarfíldské celky a biotopy jako vloni a mírně změněná časová osa. Nejlepčí je, že závazek zní: v tomto duchu pokračovat do roztrhání těla i duše v příštích letech a získat tak jakousi srovnávací datovou bančičku.

Ovšem největší změnou jednoznačně letos bylo posílení týmu. Borci z Top Gearu mají Stiga v bílém a my máme Man in červený Tilak. To slibuje výrazné vyšší šanci na překonání loňského výsledku. A něco kolem druhé ranní začínáme stylově spontánně volajícím samečkem chřástala malého. V tém tmě špacíroval pod hrází Písečného rybníka u Milotic pár metrů od našich podrážek. O kousek dál na Jezerku u Vacenovic přidáváme cvrčilky říční a zelené a puštíka obecného, potom i křepelku. Následuje přejezd do hor, v mokřadu u Moravského Písku slavíci obecní a rákosníci proužkovaní. Nad Javorníkem z lomu výr velký a o chvíli později po dlouhém bádání na nově vytvářených pastevních lesích lindušky lesní, chřástal polní a strnadi luční. To už se rozednívá a my to točíme zpět do nížin a borů a luhů.

Ve Strážnici se nám v Hobžových brambůrkách (ne chipsech !) předvádí chocholouši. V zámeckém parku tamtéž zjišťujeme více rodinek s různě starými mláďaty morčáků velkých, kavky obecné a všechny možné druhy šplhavců s nádherným datlem černým na závěr. Nechybí druhy typické pro tvrdý lužní les.

V písčinách u Bzence začíná aspoň na mě dopadat jakási mírná únava, u solářky zapisujeme první vodní druhy ptáků - potápky, kachny a rybáky. Přidáváme luňáka červeného a nedospělého orla mořského. Bohužel místní rodinku orlů mořských někdo před pár dny otrávil, zřejmě karbofuranem, samec nalezen v poli, samice ve větvích hnízdního stromu a malé mládě na hnízdě. Hnus na entou. 

V lese potom na seznam naskakují rehci zahradní, budníčci sp., králíčci obecní, skřivan lesní a přímo nad cvičištěm krásně lovící ostříž lesní. U pískovny přidáváme dudka a jakoby na nás čekajícího - bělořita šedého. Po společné dohodě a pseudo obědě míříme k ptačímu parku Kosteliska a rybníkům na Kyjovce. Tilak Man tam dnes má nějaké povinnosti a tak i celkem spěcháme. Na Kosteliskách slyšíme bukače velkého, bernešku velkou a pozorujeme volavku stříbřitou. Po příjezdu do Mutěnice se loučíme s Alešem. když jsme jej předtím přehlasovali v tom, že rybníky u Hodonína už časově nedáme. To bylo asi jediné chybné rozhodnutí toho dne. Pomyslně jsme se okradli o nejméně 4-5 druhů ptáků. Ale co, svět se nezboří.

První kvakoš noční, který se samou radostí z toho, že nás vidí potentil. Potm jespáci šedí, kulíci píseční, rybáci černí, modráčci, voouši tmaví, racci černohlaví, husice liščí atd atd. Klasické rybniční meníčko s přílohou pisila a tenkozobec. Ale dlouhý den je znát, máme toho plné kecky. V podvečer se s Tomem unavení rozcházíme s tím, že za rok zase na viděnou. A snad v jiných než covidních časech.

Fotografie k článku



Přidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok