1 2 3 4 5

Big Day 2021

V tradiční sestavě Baldrián, Prágr, Šimeček - v netradiční dobu, protože jsme letos jako nějací pekaři vyráželi na ptáčkařský maraton úderem půlnoci. Skutečně, taková jsme hovádka. Toma, který si tento nezvyčajný start prosadil, muselo silně ovlivnit jiné noční ptáče Martin Vavřík.

Takže po již tradiční trase v rámci jednoho okresu od karpatských bučin a luk, přes polní krajinu všech možných typů a provedení (sady, vinice, lány i políčka) po zbytky lužních lesů a mokřadů a skrze Moravskou Saharu k rybníkům v nivě Kyjovky. Prvním zážitkem bylo sledování her tří/čtyř liščat možná na jejich první výpravě ve velkém světě. Řádily kolem obrovského stohu slámy nad Vnorovami a my jsem měli nádherné divadelní představení.

Jinak v noci jsme na Horňácku mrzli jak drozdi - teplota klesla nad Javorníkem k nule. Na jednom ze stanovišť jsem ani nevylezl z auta. Tělo se bránilo dalšímu teplotnímu šoku. Nicméně všechny cvrčilky a nějaké sovy i s pomocí citlivého použití přehrávače jsou tzv. v kapse nebo spíš notesu. V Karpatech zažíváme takový ten ranní postupný rozjezd všech možných lesních druhů - pro nás důležitý budníček lesní a pěvuška modrá, konipas horský - skutečně, občas i relativně "běžné" druhy je pak problém dole u řeky najít.

V nížině už všechno běželo jak po drátkách - opět se jako velice dobrá lokalita ukázal zámecký park ve Strážnici. Člověk jen musím ignorovat všechny ty zákazové cedule. Teplota stoupala, nasazení (únava) přímo úměrně klesalo. Vůdčírole se v průběhu dne střídaly, vždycky byl prostě někdo z nás tří aktuálně aktivnější.

Závěr dne v už nepříjemných hicech, počasí skutečně vyšlo na jedničku jsme dokulhali kolem Mistřína a Milotic. Suma sumárum jsme od půlnoci do dvacáté večerní nasbírali 142 druhů. Data letos prvně Tomáš online vkládal do emerické aplikace e-bird, ani to moc nezdržovalo. Druhů jsme zřejmě v rámci naší vlasti rodné měli letos nejvíc. Některé překvapivě byly, jiné překvapivě nebyly. Stejně ale nejvíc bylo prostě strávit nádherný jarní den ve společnosti kamarádů, užít si příjemné chvíle ve společnosti příjemných lidí.

PS: Nakonec oprava druhů bylo 143. Další den mi totiž psal Tomáš, že to ještě jednou procházel a zjistil, že zapomněl zapsat jeden druh. Když jsem spatřil který, musel jsem se zasmát. Tím opomenutým druhem byl špaček obecný.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok