1 2 3 4 5

Bzenecké paradoxy

Hlavním cílem dnešní výpravy do plenéru nebyli ptáci, ale jeden druh relativně vzácného a taky pěkně vybarveného motýla. Samozřejmě se cíl  - hezky nafotit pestrokřídlece podražcového - jak se ten fešák jmenuje , vůbec nezdařilo naplnit. Zahlédl jsem jenom jednoho, v závěru "expedice" a ten navíc velice energicky profrčel kolem mě a zmizel někde nad oplocenou lesní školkou.

O to více jsem si ve větrném počasí užil krajinařiny, nebe jak reklama na wranglery, obláčky jak ovečky a barevně to všechno bylo i v pravé poledne mumu. Samozřejmě, že i pozorování byla zajímavá například mí první letošní ťuhýci obecní, slyšený chřástal kropenatý, vidění čápi bílí i čáp černý, tokající jestřábi lesní anebo lovící luňák červený.

Na umělých hnízdních ostrůvcích na Stolářce už haraší nejméně 48 - 50 rybáků obecných. V podmáčených polích bahňáci, divoce tokající jespáci bojovní mezi našimi vodouši rudonohými a čejkami chocholatými, o kousek dál podřimující pár lžičáků pestrých. Obsazené kolonie břehulí říčních v "malé i velké" pískovně u Přívozu. V obou pískovnách navíc jedenkrát viděný a podruhé slyšený dudek chocholatý. Na cvičišti dnes páreček bělořitů šedých s jedním samečkem k tomu navíc. Všude ještěřice zelené. Prostě paráda.

Kéž by takových dnů bylo co nejvíc. Bzenecko opět nezklamalo, paradox písčitých borových lesů a bažinatých podmáčených luk v těsném sousedství zase nabídl perfektní biologický koktejl. Jo a ty mraky dnes nebyly jako ovečky, ale jak píše Bohuslav Reynek:

Blázen jsem ve své vsi, znají mne smutní psi, bílí psi ospalí, plynoucí do dáli, žádný z nich neštěká: těší mne zdaleka, jsou to psi oblaka,běží a nekvílí. Smutkem jsou opilí, kam jdeme, nevíme: požehnej duši mé. Pastýři prastarý s hlubokými dary měsíci a bdění, s trny na temeni těžkém, rozbodaném jako srdce. Amen.

A já si jdu pustit hudební zpracování této krásné básně v podání Vladimíra Václavka, jeho verze Blázna se mi líbí nejvíc.  

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok