1 2 3 4 5

Čapí léto

S čápy bílými se nakonec opravdu roztrhl pytel. Tady dole na jihu Moravy byly hejna kolem padesáti jedinců na více místech. Na střední Moravě dosahovala hejna také desítek a jedno, na naše poměry neskutečně velké seskupení, čítalo dokonce přes 300 (!!) ptáků. Uff.

Jednotlivé týmy se flexibilně přesunovaly na čerstvě posečené nebo sklizené plochy po celém Břeclavsku a Hodonínsku. Ideální bylo pokud se poblíž prostřeného stolu nacházela nějaká vodní plocha. Jeden z takových mokřadů se nachází v polích mezi Lipovem a Blatnicí na Horňácku. Nenápadný a trochu z ruky, ale vždycky když jsem jej navštívil bylo tam k vidění něco zajímavého. čápi černí a bílí jsou skoro standart, ale často je možné vidět oba druhy luňáků nebo orla královského. Okolní větrolamy jim poskytují místo nerušeného noclehu nebo denního odpočinku. Naposled mi příjemný šok způsobilo hejnko 7 břehoušů černoocasých. Ty bych tady opravdu nečekal.

Dalšími skvělými lokalitami byly "zavlažovací" nádrže nebo poldry u Kobylí a Velkých Bílovic nebo mokřad u Krumvíře. Ten především působil až idylicky. Jak za starých časů. Podmáčená táhlá pastvina se stádem krav a telátek. Mezi nimi pobíhají varující čejky a jejich kuřátka. Pohvizdující chřástal kropenatý a dokonce koliha velká byla v letošní sezoně mezi skotem k vidění. Už jen pasáček s píšťalkou sedící na některé z vrb tady scházel.

Co necházelo byla skupina čápů, která tady měla několik týdnů základnu. Jejich pobyt neunikl pozoronosti místních obyvatel, kteří se v rámci vycházek s dětmi a pejsky chodili na tu sešlost dívat. Čapíci postávali i polehávali v bezpečném prostoru mezi ohradníky. Pózovali z dřevěných kůlů oplocenek. Tady se dali velice dobře odečítat ti, kteří měli kroužky. Nedaleké rozkvetlé stráně a stepní svahy s dudky a vlhami dokonale doplňovaly úžasně hezké a zajímavé zákoutí. Kéž by takové ideální podmínky v místě vydržely co nejdéle.

Nedoceněným místem z hlediska výskytu opeřenců je severní část nádrže mezi Velkými Bílovicemi a Čejkovicemi. Hlavně pro táhnoucí racky a bahňáky je to tu v létě většinou výborné. Svědčí o tom hejna až několika stovek čejek chocholatých, mezi kterými se vždycky najde jiná bahňáčí drobotina a stejně tak stovky různě velkých racků. Nezbytnými doplňky jsou různé druhy volavek od těch vzácných až po tradiční, třeba  kvakoše noční.

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok