1 2 3 4 5

Cesta na daleký sever - část pátá

jsme zpátky na pevnině a v itineráři máme několik nesplněných bodů. Návštěva prudkých proudů s velkými víry - stroemy mě osobně moc nenadchla, asi jsem čekal větší show. Dalším bodem bylo vylézt k nějakému ledovci, vybraly jsme jeden menší, stál za to a hlavně jsme jej celý měli jenom pro sebe. A cítili jsme se jak mrňata, když se občas z té masy ledu ozvalo temné zapraskání nebo se část čelní stěny ulomila a žuchla do jezera byl to zážitek. Nicméně i tento ledovec valem mizí a odtává, podle značek na skalách u přístupového chodníku, byl ještě před nějakými 20 lety možná o dva kilometry dál.

Dalším topem naší cesty a takovým loučením se skutečným severem byla návštěva Dovrefjellského. Od 50. let kdy proběhla introdukce pižmoňů, zde žije malá populace asi 150 těchto zvířat. Daří se jim zřejmě dobře, původní stádo čítalo 13 jedinců. Nezapomenutelným bylo setkání s prvním býkem, kousek za magickým nádražím, pod silnicí nedaleko odpočívadla. Pro jednoho z nás to byl doslova dotek divoké přírody, že ano Zdeňku.

V kamenné pustině u Hjerkiny jsme kromě těchto poslů z pravěku, měli možnost pozorovat množství horských kyte, nádherné říčky a typické zástupce ptáků. Tady musím poděkovat J.Dufkovi za možnost použití jeho snímků.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok