1 2 3 4 5

Co to je, když se řekne lajfík

To znamená, že něco zažijete, slyšíte nebo vidíte úplně poprvé v životě. Lajfu.

Pro mě to byl na konci tohoto chladného, větrného a deštivého týdne zážitek z kategorie mít kliku. Mírně nakřáplý nebo zase s aktivovanou borélií (čert ví) jsem neměl moc chuti někam ven vyrazit. Ale po provedení nějakých drobných domácích úkolů se vítr utišil, mraky zmizely a do úplné tmy bylo ještě dost daleko.

U vody myslím rybniční, jsem byl v poslední době pečený - vařený, takže jsem přemýšlel kam na ty dvě až tři hodiny zajedu. Světlo bylo opravdu nadějné tak jsem zvolil mírnou klikaticí jako cíl polní vlny někde mezi Mistřínem a Šardicemi. Díky Bohu jsem to vzal přes velký kopec a sjížděl kolem obrovské kozí farmy dolů. U Stavěšic mě napadlo, že bych mohl omrknout jedno z mých odchytových stanovišť a taky mrknout k místnímu poldru s protipovodňovou nádrží. Před týdnem jsem tam totiž narazil na nezvyklého hosta - volavku stříbřitou.

Místní pole a lesíky v nich mi nabídly několik malých příběhů jako šedivku nahánějící včelojeda, který se spolu s pochopem přiblížil až moc k jejímu hnízdu - poštolky krmící mladé ve starém stračím hnízdě a hned dvojici ostřížů (hodně brzy řekl bych) zřejmě okukující staré vraní nebo krkavčí hnízdo opodál. Z velké výšky se na to hemžení pod sebou během plachtění ve velkých kruzích díval nedospělý orel královský.

No sakra to je kalup, říkám si v duchu. Sjíždím ze silničky na polní cestu a vlevo hleď kontroluji nádrž, ano cosi bílého vykukuje z porostu vodních rostlin u vtoku do nádrže. Volavečka je pořád tady. Nad hladinou poletuje několik racků chechtavých i rybáků obecných. V jedné z několika louží na cestě přede mnou se koupe racek ...???... racek ? to je divné pomyslím si, proč se cachtá tady, když má o sto metrů dál nádrž ? Jedu blíž a to, že pták není žádný racek zjišťuji příliš pozdě.

Dvacet metrů před autem se zvedá samec motáka, který je nějaký až moc čisťounce bílý a taky mi připadne hodně malý, drobný. Srdce začíná bouchat, zastavuju vlastně tak trochu za jízdy vyskakuju z auta a snažím se prohlédnout si dravce, který klasickým kolébavým letem mizí směrem k horizontu ... a mizí za ním. 

Do perdele, je fuč. Jaksi intuitivně se vracím k autu a beru foťák, právě jsem totiž zastihl pořád hodně a moc vzácného motáka stepního .. a kdyby náhodou - a ono se stalo - dal mi ještě šanci a vždycky po chvilce se vynořil na "dostřel"  a asi deset minut se tímto způsobem bavil. Skoro pořád v prostisvětle nebo s pozadím, které táhlo autofokus. Ale fešák obrovský, po pořízení aspoň základní dokumentace se už jen tetelím blahem a doslova kochám. Je nádherný a svítí bíle do dálky, jak anděl.

Tak toto je hodně povedený lajfík. Kolikrát jsem po něm merčil v rumunské Dobrudži nebo ještě víckrát v maďarských pusztách a nakonec stačilo ve správný okamžik vyrazit pár kilometrů za barák a pic ho. Mám jej na dlouhou dobu jako na dlani. Chvilku ještě čekám jestli se nevrátí a někam nesedne - mezitím v čím dál měkčím světle fotím oba naše druhy bramborníčků. Bělořity, kterých je tento týden v polích plno.

Slyším první letošní křepelku, nad hlavou trylkují vlhy a uvědomuji si, že mi z našich hnízdících druhů letos schází už jenom vlastně pěnice vlašská, pokud samozřejmě nepočítám řadu horských druhů. Dnes se mi to domů vrací z vesela - hned jak odstavím pažouta dám si velkého, ale opravdu velkého oslavného panáka.

Holt každého těší něco jiného - "jeden má rád vdolky, jinej zase holky" jak kdysi dávno řekl Limonádový Joe.

  

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karlito l 16.05.2019 19:19

Ahojte všici, díky za povzbudivé a kladné (ne chladné) reakce. Je to o štístku, ale když mu člověk jde v rámci možností naproti, tak se občas unaví a nakonec aj na vola sedne :-)

Jarek Zeman l 16.05.2019 09:49

Ahoj Karle, hezký článek i fotky. A gratuluji k lajfíku! Já jsem svého prvního motáka stepního (samici) také málem přejel autem. Při odjezdu z polí seděla na kraji cesty, ale považoval jsem ji za káni a jel dál, že ji nechám uletět. Až když se kousek přede mnou zvedla, došlo mi, že to káně nebude... Jarek

Jura W. l 15.05.2019 15:15

Tak mně napadá, jaká smůla by to byla, kdybys jel příliš rychle, a nestihl svého pažouta včas zašlajfovat.

Libor l 15.05.2019 11:01

Paráda Karle! Tvé pozorování motáka stepního jsem zaznamenal na Avifu, ale povídání je super přidaná hodnota :) Gratuluju! Zdraví Tě Libor.

Honza Hartl l 15.05.2019 09:05

Ahoj Karle, moc fajn, že jsi se zase rozjel s poutavými články. Od zahraničních misí po domácí super úlovky. V dnešmním článku jsem si na foto 7 musel vzít brýle, ale našel jsem. Vše je jako vždy super.