1 2 3 4 5

Čtyři jednou ranou a žádné ztráty na životech

To je tak, když má lovec beze zbraní kliku. A tu jsem dneska měl a hodně velkou. V hledáčku mé ošuntělé zrcadlovky se mě kromě rybáka obecného, jako extra bonus objevily další (naše všechny) tři druhy rodu Chlidonias. Takže rybáci černí, rybáci bělokřídlí a rybák bahenní. 

Dokonalá hodinka pozorování a porovnávání všech možných aktivit - leteckých akrobacií, lovu, toku a hlavně hlasových projevů. Skutečně je hlas rybáků bělokřídlých nápadně vyšší než rybáků černých.

V tom velkém mumraji byli bělokřídlí přesto nápadní, svítili do dálky a po chvilce pozorování už nebyl problém je okamžitě dohledat. Nad hladinou rybníka dnes bylo kolem 300 (!) rybáků černých a k tomu minimálně 20 rybáků bělokřídlých a navíc 3 rybáci bahenní. U těch jsem během společného sezení vedle rybáka obecného zase porovnal jejich odlišnosti.

Ostatní osazenstvo vodní hladiny bylo dnes pochopitelně jako nějaká stafáž, v pozadí dění i mého zájmu. Zajímavé bylo, že u Hodonína nebyli, nebo jsem je aspoň neuzřel, žádní racci malí. Ty jsem objevil až na rybnících u Mutěnic. A zajímavý byl velký podíl, skoro polovina, mladých nevybarvených ptáků - v šatu druhého roku. Husice evidentně inkubují, protože jsem opět viděl jednoho housero-kačera a s ním zřejmě nehnízdící pár.

Pisilky už mají postavená hnízda a první páry už zřejmě zahřívají snůšky, tenkozobci si zatím dávají na čas. Nedivil bych se, kdyby stejně jako loni, vyštvali některý z párů pisil a anektovali jejich hnízdo. Letos jsou ale pisily ve velké přesile, takže uvidíme, jak to celé dopadne. Na lokalitě zatím panuje klid a pohoda.

Pokud budou návštěvníci dodržovat požadovaná pravidla, užijí si fajnové a detailní pozorování a ptáci by to pozorování měli z určených a "povolených" hrází bez problémů snášet.  

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok