1 2 3 4 5

Další odchyt na třeťáku

Zase jsem zkusil odchyt kousek za Kyjovem, teda za jeho samostatnou částí Boršovem. Počasí bylo v sobotu brzy ráno slunečné, ale větrné a stále větrnější. Po příjezdu jsem během natahování sítí a přípravy chodbiček vyplašil od Kyjovky opozdilého čápa černého. Neměl se k odletu a po krátkém nízkém plachtění usedl do pole blíž k Bohuslavicím. Kroužek krásně vybarvený dospělec neměl, znal nejlepší loviště široko daleko, takže jsem usoudil, že je to evidentně místní borec. Možná ten, který několik srpnových nocí přečkal v koruně borovic v kyjovském městském parku.

Sítě byly napnuté jak plachty jachty, vydržel jsem chytat ještě do poobědí a asi po šesté kontrole jsem to vzdal a saka sbalil. Chytil jsem opět nejvíc sýkor koňader, něco pěnic černohlavých, roztomilé mlynaříky a elegantní červenky. Největším zážitkem dne byl útok samice krahujce na jednu z chycených koňader. Pták vší silou narazil do sítě asi tři metry ode mne. I když jsem okamžitě vyrazil nějakým způsobem ji lapit, stačily  dva tři odrazy v kapse jemné sítě a byla fuč. Jak rychle se objevila tak jako duch i zmizela. Škoda.

Potěšitelné bylo, že ze všech opeřenců byl jen jeden retrap (znovu chycený) pták z minulého odchytu.

Zato dnes jsem obdržel z kroužkovací stanice zpětné hlášení z velmi letitého kroužkování káně lesní. Kroužkoval jsem ji jako mládě na hnízdě u Stavěšic v roce 1989 a až letos po dlouhých 28 letech    ...........  někdo našel kroužek u Olomouce.  A tak na druhou stranu i toto je jakýsi výsledek kroužkování.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok