1 2 3 4 5

Díky kamarádům mám po dlouhé době lajfíka

Je to tak. Od rána pod mrakem a přeprchává, takže ani moc neremcám a jdu pomoct sklidit fůrečku bukových polen dovezených s velkým předstihem na zimní topení. Všechno je v poho do té chvíle, než mi v 10:20 volá Tomáš Baldrián, že právě u Mutěnic pozoruje bahňáka. No jo, ale bahňáka, který podle Svenssona nemůže být nic jiného než vodouš malý. Ouha.

Auto se dřevem mělo zpoždění, už se to ve mně mele, nasazuju vražedné pracovní tempo. Do toho další zpráva od Toma, že na té samé lokalitě pobíhá i jespáček ploskozobý. To už je moc, ještě navýším frekvenci a odmítám na závěr akce nabízený oběd. Okamžitě vyrážím k Mutěnicím.

Chci vzít někoho s sebou. Petrovi se nemůžu dovolat a když mi to zvedne Alda, tak jen suše oznámí že už je na místě. Bahňáci se od Mutěnic ale přesunuli na jediný další vypuštěný rybník - Písečný malý u Hodonína. To je nejjižnější část soustavy. Díky Bohu, sedli tam.

Když ve 14:00 dorážím na hráz prázdného rybníka je zdravé jádro oblastní akční skupiny v plném nasazení. Vypadá to, že sem tu raritní bahňáčí skupinku dohnala fronta, která se přihnala z jihovýchodu od Balkánu.

Kromě neskutečně čilého vodouše malého, který se sytě žlutými nožkami a dlouhým nahoru zahnutým zobákem, působil opravdu nepatřičně. Tmavší skvrna v křídle, patrná i na technicky špatné dokumentační fotce, potvrzuje, že se jedná o ptáka ve svatebním šatu. Pták jen s výjimkou krátkých pauz během čištění peří, neustále pobíhá sem a tam mezi racky a pilně sbírá potravu.

Tak kromě něj se na rybníku producírují i dva kamenáčci pestří, jeden kulík písečný a tři jespáci křivozobí. V hejnu racků chechtavých se ztrácí pospávající immaturní racek malý. Z ničeho nic se na bahnech objeví sedm racků bělohlavých. Jeden z nich nese na pravé noze žlutý plastový kroužek s kódem PNEC. Velcí racci se v čím dál hustějším dešti koupou a čistí si peří.

To už se hodně promrzlí a promoklí postupně loučíme a rozjíždíme se různými směry. Jediný kdo dál sleduje dění na rybníku je drozd zpěvný na své vyhlídce. Protože jsem relativně nejčerstvější co se pobytu v terénu týče. Pokračuju přes rybníky do Mutěnic, kde snad při troše štěstí ještě dohledám jespáčka ploskozobého. Déšť houstne a sílí, stejně jako vítr. Využiju toho a z auta pod vrbou na hrázi Komárovského rybníka skoro hodinu fotím kachny, které se naučily přiživovat a sila s krmivem.

Postupně mě na velmi malou vzdálenost sjede přes třicet zrzohlávek rudozobých, skoro všechno samečci. Samičky už asi sedí na snůškách. Poláci chocholačky i poláci velcí, lysky černé a na chviličku i potápka roháč. Dalším neobvyklým zážitkem byla možnost zblízka nafotit albína poláka velkého. Protože se kolem bělouška pořád motal normálně zbarvený samec, předpokládám teda, že albín je samička.

Déšť ještě zesílil a tak končím fotoseanci a v lijáku přejíždím na sever k Mutěnicícm. V polích na Zbrodu netečně postávají tři čápi černí. Jeden z nich má na noze černý plastový kroužek. V tomto počasí nemám šanci jej odečíst. Ale před pár dny jej už pozoroval i Tomáš Baldrián, tak snad se ještě pár dnů zdrží a dá nám šanci. Neteční jsou v poli dokonce i racci chechtaví, kteří tiše jako bílá armáda čekají až se zlepší počasí.

Přijíždím k lokalitě, kde to dnes ráno všechno začalo. Mezi desítkami racků chechtavých, pomalým krokem přechází kolem deseti volavek popelavých. Čas od času přiletí a přistanou dva páry dospělých racků bělohlavých s výrazně žlutými nohami, kteří se živí na uhynulých kaprech, pozůstatcích nedávného výlovu.

Vzadu na bahnech vidím mezi šňůrkami vody pobíhat všeho všudy dva banňáky. Ten vpravo opticky větší je kulík řiční. Ten vlevo drahnou chvilku stojí zády ke mně, zdá se být menší a víc "přízemní". Konečně když se otočí a vidím zobáček výrazně delší než hlava, zřetelně se špičkou zahnutou dolů. Jasan - mám v hledáčku jespáčka ploskozobého. Pořizuju nějaké jakési snímky a upaluju domů.

Venku už vládne wetter z kategorie psa bys nevyhnal. Doma pouštím van der Graaf, vařím a piju horký čaj a v hlavě i s pomocí fotek přehrávám dnešní výjimečné odpoledne.

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok