1 2 3 4 5

Dneska bylo všechno dablem nebo tuplem

Občas se to tak sejde. Člověk si připadá, že si ani nezasloužil tolik něhy. Nebo tolik pozorování. Dnešní návštěva větší části nivy Moravy byla hodně o dravcích. A to tuplem, jak píšu v názvu pokecu. Stalo se, že jsem během odpoledne měl to štěstí pozorovat dva druhy kání - lesní a rousnou, dva druhy motáků - pochopa a pilicha, dva druhy luňáků - červeného i hnědého a nakonec i dva druhy orlů - mořského a SKALNÍHO.

No prostě pecka peckovitá, která asi dlouho zase nenastane. Navíc všechna pozorování nebyla z kategorie vteřinových, ale z ranku pokoukáníček detailních dlouhých (několika) minutových a všechna s nějakou akcí. Například orel skalní napřed dorážel s hlasitým kříkem na dva orly mořské, kteří něco papali v oraništi. Po chvíli se oba větší orli zvedli nakroužili výšku a odtáhli pryč.

To už skaláka nekompromisně napadal krkavec velký, který měl taky zálusk na tu laskominu, jenže po chvíli si je přebraly - krkavce i orla - čejky chocholaté. Stíhací perutě přeci jenom víc zajímal "rum-burák" a v nelichotivě krkolomných kličkách a vývrtkách zmizel ze scény - z hnízdiště statečných bahňáků..

Orel skalní o pár set metrů dál měl podobné trable s dotěrným párem kání lesních, přeci jenom víc důstojně, ale v podobném kvapíku odplachtil do bezpečí okraje lesa, kolem kterého si to šinul k severu.

Bonbónkem na závěr kromě již zmiňovaných dravčích deblů, bylo sledování jeřábů popelavých. Chovali se tiše a nenápadně a nebyl bych je možná ani zjistil, kdyby se mi nedostali do zorného pole během civění na nízko letícího motáka pilicha.

Jako relaxační vyklusávání jsem po tom sprintu zvolil návštěvu osypaných břehů. Prošel jsem si místa, která už se pro mě v poslední době stala vzácnými. Kouknul jsem na velký i malý  jak žertem říkám "ošípaný breh", mrknul jsem se i na místo, kde se před lety protrhla šíje meandru a vzniklo slepé rameno. Dnes už je čerstvými nánosy pěkně izolované od hlavního koryta. Prošel jsem se po hraně břehu kolem řeky.  

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Václav Damborský l 10.04.2016 23:50

Supr nálety a tomu parohatému jste snad musel říct stůj nebo střelím.

ritchi l 10.04.2016 23:28

Vyšlo ti to parádně !