1 2 3 4 5

Duben ještě tam budem

Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem. Konečně se vrací platnost starých pranostik. V posledních dnech po přechodu výrazné fronty skutečně došlo k výraznému ochlazení. Bohužel další slibovaná věc - větší množství srážek se na jihu Moravy opět nekonaly a neuskutečnily. V sobotu jsem provedl první z několika kací v rámci VPZ - vítání ptačího zpěvu. Účast nebyla nijak bohatá, no kvalita účastníků mě mile překvapila a tak jsem si okružní vycházku v okolí Veselí nad Moravou kolem Moravy přes Zarazický výkaz zpět podél Baťova kanálu předpokládám užili. 

Necelé čtyři hodiny exkurze uběhly jako voda i díky velice pěkným pozorováním zpívajícího slavíka obecného, protahujících pěnic černohlavých a pěnic pokřovních. Nad hlavami nám přeletovaly první žluvy hajní, ze všech stran se ozývalo bubnování nebo volání několika druhů šplhavců - datlů a strakapoudů. V poli téměř naproti hvězdárny kromě čejek překvapili drobní kulíci říční. Na plotě hvězdárny posedávali možná až tři lejsci šedí.

Cestou k domovu jsem dokončil kontrolu několika hnízd - všechna obsazena - čápů bílých. Kolem Vnorov jsem se prosmýkl a několik hodin jsem potom strávil na Vátých píscích u Bzence - Přívozu. Studený a čerstvý vítr hodně utlumil aktivity ptáků a hlavně hmyzáků. Jejich makro snímky jsem chtěl pořizovat. Nelétali téměř žádní motýli - no takže nakonec jsem pofotil něco málo chroustů maďalových. Čína má letos rok prasete, Slovácko má rok chrousta. A šmakuje jim převelice. Některé keře i stromy jsou listů prosté, ale nic se neděje - v pravidelných čtyřletých cyklech se chrousti na Bzenecku rojí dlouhé roky. Místní lesy se s těmito nálety dokáží vždycky vypořádat.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Jura W. l 08.05.2019 15:35

Karle, obávám se, že vzhledem k aktuální předpovědi (pátek +20 °C), bys zpoza kamen musel zase brzo vylézt. Teda - pokud nejsi ješitný , jako starej Klaus, zatvrzelý to popírač antropogenní změny klimatu. Ten by se tam raději uškvařil, než by přiznal, že je s přírodou cosi v nepořádku. Já už v pranostiky dávno nevěřím - k tomu mám pádné důvody. Hovořit o studeném máji v prvním květnovém týdnu je poněkud předčasné, v tomto klimatickém blázinci zůstává v platnosti jen jedna lety prověřená moudrost: NECHVAL DNE PŘED VEČEREM . O ráji ve stodole mám oprávněné pochybnosti. Vláhový deficit rovnající se průměrným ročním srážkám se hned tak nesrovná.

Karlos l 07.05.2019 23:13

No ve světle vývoje teplot v posledních dnech a toho, že jsem dnes ráno musel škrabat přední sklo Pažouta, bych za ty kamna nejradši vlezl :-)

Jura W. l 05.05.2019 17:52

Tak to bych tedy chtěl vidět toho hlupáka, který by v bezmezné víře v platnost starých pranostik teprve v únoru vytáhl ze sklepa lyže, a kterého by ani letní teploty z 25.-26.dubna nedonutily vylézt zpoza kamen.