1 2 3 4 5

Festival ptactva Mutěnice 2014

Přes všechna protivenství, nakonec s průběhem letošního ročníku Festivalu ptactva, vevnitř panuje spokojenost. Lidiček velice příjemných bylo jako máku, stejně tak i dětí, celkem se nás v neděli 5. října ráno sešlo vedle bašty U Petra přes šedesát číslicemi 60.

Na úvod jako vždy přivítání, seznámení návštěvníků s akcí a jejím posláním. Několik informací o ČSO včetně distribuce propagačních materiálů

Počasí dopoledne super, snad jen trochu víc rosy zespodu, ale to snad nikomu nevadilo. Ohromný podíl na úspěchu celé akce patří "náhradnímu" kroužkovateli (Jura Sviečka měl nějaké rodinné povinnosti) - Vaškovi Jelínkovi. Jednak se mu zadařilo se samotným odchytem - chytil desítky pěvců - jednak šarmantně a poutavě povyprávěl o každém jednom kroužkovaném druhu. A protože jsem z různých důvodů v neděli nemohl, tak ještě jednou na dálku díky. A taky Ondrovi Ryškovi, který tuto dokonalou výpomoc domluvil.

Děti i dospěláci byli asi nejvíc nadšení ze střízlíka, moudivláčka, budníčků, ale hlavními hvězdami se stali ledňáčci říční - s využitím znalosti jejich poněkud akinetického chování, pokud jsou položeni na záda.

Během vycházky samotné jsme toho v terénu až tolik neviděli, i když se den předtím se hon na kachny podle sdělení místního porybného Petra Grenze nekonal a tudíž ani následně neproběhl zábrk.

Na jižním okruhu jsme zastihli přetahujícího dospělého orla mořského, který ze dna spuštěného Třetího zbrodu zvedl všechny volavky popelavé a volavky bílé a z hladiny asi 40 kormoránů velkých. Že se schyluje k výlovu bylo patrné i z početnějšího výskytu racků bělohlavých, jeden z mladých ptáků - měl jsem pocit - jakoby nosil světlý plastový kroužek. V neděli ale nebyl klid a čas se mu více věnovat, snad se sem dostanu později a ptáka odečtu. Jinak na obnaženém písčitém dně pobíhalo jenom několik konipasů bílých, ozvala se linduška luční a zatrylkoval osamocený vodouš kropenatý.

Po prvním kolečku a krátké pauze opět s ukázkou kroužkování, následovalo druhé - severní kolečko. Na to již většina rodičů s malými caparty nešla a odjeli k nedělním obědům. Takže jsme v užším týmu obešli Josefa, Mlynářku - nakoukli k Bažantnici a vrátili se zpět k rybárně. V keřích protahující budníčci menší, hejnka různých druhů sýkor a občas poplach způsobený krahujcem nebo poštolkou. Káně lesní předvádí zásnubní lety jako z partesu, asi jen tak, pro radost z hezkého podzimního dne.

Na řadě malých Hejdovských plavou poslední lysky černé a na celé soustavě ještě dokrmuje mláďata možná až patnáct párů potápek roháčů. Co chvíli je slyšet, ale i vidět sem a tam létající modré drahokamy - ledňáčky říční. Ještě zkontrolovat skupinu labutí velkých, je mezi nimi i LB7605, stará známá z Písečného rybníku u Milotic.

Nadešel čas loučení, odjíždí lidi z různých koutů Moravy - snad akce aspoň trochu splnila svoje poslání. Kroužkovatelé balí poblíž ČOV sítě a saky paky, místní úderka ještě vyráží na dydlušky na Bzenecko a já to hrnu do hokny v Hodoníně, abych vyplnil report a odeslal je holkám do Prahy.

Cestou zpátky se krátce zastavím na Písečném rybníku u Milotic. I tady už proběhl výlov dolního a chystá se totéž na horním rybníku. V okolí po stromech posedává patnáct volavek bílých. Nad ostrůvkem krásně zakrouží sameček jestřába lesního, jeho produkce vyžene z korun starých dubů pár holubů hřivnáčů. Na hladině poloprázdného tajchu člunkuje několik lysek, soliterní roháč a rodinka - pár labutě velké se šesti odrostlými mláďaty.Je otázkou času kdy prázdnou nádrž opustí, protože od nájemce rybníka dostávám info, že kvůli jistým stavebním úpravám loviště a kádiště, bude asi celou zimu téměř vypuštěný.

V polích východně od polního letiště je černo. Zlatožluté sprašové ornice je jakoby hustě posypaná pepřem - to jenom nejméně 5-6 tisíc špačků obecných za neustálých přesunů nízko nad terénem hledá něco do zobáku. Špačci ďobou, zobou a kružítkují jak o závod - teď zemědělcům aspoň trochu v dobrém vracejí to, jak jinde a jindy  "škodí". Myslím, že takový zásah proti škodlivému hmyzu a jeho larvám, je mnohem účinnější než použití drahé chemie.

U fotovoltaiky před kyjovskými sklárnami je už na svém tradičním zimovišti ťuhýk šedý, zatímco na plotě u skleněných zrcadel ještě posedává sameček bramborníčka černohlavého. 

 

 

PS: Dnes se mi podařilo na Třetím Zbrodu odečíst mladého racka bělohlavého s bílým plastovým kroužkem. Velice pravděpodobně je to týž jedinec, kterého zmiňuju v textu výše z nedělní akce. Je to už druhý slovenský pták zastižený na našich rybnících. Byl kroužkovaný letos v půli června jako pullus opět, stejně jako dříve odečtený racek, u obce Slanica na kolonii Vtáčí ostrov na Oravské přehradě.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karel Šimeček l 10.10.2014 14:32

Díky, jsem rád, že se Vám akce líbila, o tu pohodu a příjemno nám šlo.

Martin K. l 10.10.2014 00:13

Byla to pěkná akce, i když jsem ji musel opustit dříve, příjemné a naučné zpestření neděle, díky :)