1 2 3 4 5

Filcýk - Strnad. (Emberiza citrinella.)

76. Strnad.  (Emberiza citrinella.)

Ptáče welmi známé, genž na lukách kdes po hrudau hnjzdj; w dubnu a w zářj, t.g. dwakrát za rok se množj, w létě hausenky a hmyz wšeliký požjwá, w zymě pak s wrabcy stodoly a dwory nawštěwuge. (Obraz XI. čjslo 6).

 

77. Gola.  (Emberiza hortulana.)

Náležj mezy ptactwo stěhowawé a ráda se zdržuge w teplegšjch končinách ewropských a asyatských, neywjce w zahradách, we winohradech a w osenj. Milowná gesti zwláště prosa a pohanky, od čehož neobyčegně ztlaustne.

S laštowkami přicházegje stawj sy hnjzdečko na plotě, na křowj neb na zemi welmi nedbale, do něhož 4 y 5 šwdiwých wagec klade a dwakrát w roce se množj.

Na mnohých mjstech krmj gj owsem neb prosem we tmawých swětnicých při kahanu slabém, gen coby pokrmu swého nalezla; zde ztlaustne tak, že se mnohdy sádlem zadusý. W Německu stogj takowá wykrmená gola 4 y 8 grošů, we Šwédsku pak až dukát.

Neywjc nachytá se gich na ostrowě Cypru, kde se gim hlawy a nohy vřjznau, wnitřnosti wyberau; pak se tělo we wřelé wodě drobet zpeychnauti nechá, do kořenj a do octa naložj, a welmi daleko zawážj.

W klecy chowaná gola pěge dnem y nocý. (Obraz XI. čjslo 7. )

 

 

Příště: 78. Špaček. (Sturnus vulgaris.)

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok