71. Tetřew hlušec (Tetrao Urogallus.)
Hlušec žige w sewerné Ewropě a býwá co krocan welký. Hlawa geho gest černá, hřbet a krk černý s náleskem zlatozeleným; prsy, břich a ocas má barwu černonamodralau; gazyk geho sedj we woleti, a bez potřeby newyndá geg. Proto se stařj domnjvali, žeby ptactwo toto zcela žádného gazyku nemělo.
Weliké smrčiny, kde se bažiny a prameny nalezagj, býwagj obydljm tetřewowým. Nazwjce na stromu sedě žiwj se paupaty smrkowými a gedlowými, gakož y šiškami ljskowými, gahodami a hmyzem.
W březnu bočj se kohaut diwně; zcela pitomý gsa chodj sem a tam s očima zamhauřenýma, newidě a neslyše - ocas má načepeyřený, krk natažený, křjdla wisutá, wole naduté, tropj wšeligaké posuňky, křičj: déť, déť, potom: dédl dédl, a potom hbitě: dédlem mlaska glak glak hedehé hedehé, načež opět od začátku počjná; při hedehánj onom, které gen několik minut trwá, nekauká tetřew dolů, pročež mysliwec as o tři kroky přiskočiw, zticha stogj, při každém mlasku, gegž 6 - 8 kráte opakuge přistaupá dotud, až geg pohodlně střeliti může, a tu se neysnáze střeliti dá, neboť časem giným welmi plachý gest.
Slepice stawj hnjzdo pod stromem z prautj; do něho klade 6 y 12 hnědožlutých kropených wagec, která welkost slepičjch magj, a sedj na nich 4 neděle.
Maso ptáků těchto gest suché a černé, třebať ge prwé we wjně mořiti, než na stůl knjžecý přigde. (Obraz XI. čjslo 1.)
Příště: 72. Křepelka. (Coturnix dactylisonans.)