1 2 3 4 5

Finský límec na Slovácku - krátká poznámka

Život je jen náhoda, zpívá se v klasickém šlágru Voskovce a Wericha. Je to tak. Přesvědčil jsem se o tom zase tuto neděli. Límcování hus - jejich značení zdaleka viditelnými krčními límci  z plastu je přijímané ne vždy kladně. Spousta lidí nemůže skousnout fakt, že ptáci s sebou tahají cosi nepatřičného a omezujícího. Něco co jim ztrpčuje život.

Ano límec - barvou i velikostí znaků kódu (kombinace čísel a písmen) dost často přímo bije do očí. Ale to je přesně to co má plnit. Mít schopnost být na velikou dálku odečten a poskytnout cenné migrační a nejen tyto údaje. Ptáci s límci běžně a komfortně žijí, bez problémů nachází partnery, se kterými vychovávají potomstvo a dokonce známe případy párů, ve kterých mají límce oba partneři.

Když vyrážím odečítat takto značené husy cíleně, beru s sebou silný stativový dalekhled. Ale je možné při troše štěstí značku odečíst i běžným triedrem. Nebo ptáka vyfotit a číslo límce po úpravě a přiblžení odečíst doma na monitoru PC. Za posledních cca deset let  jsem odečetl řadu našich i zahraničních hus. Každá země má "svoji" barvu límce - Maďaři s Rakušáky žluté a Rakušáci nyní bílé, Němci bílé nebo žluté, Češi červené.

Detaily a programy barevného značení různých druhů ptáků najdete na www.cr-birding.org 

Tuto neděli jsem vyrazil na kole, na lehko jen s triedrem a fotoaparátem. Na mokřadech a rozlivech v polích u Mistřína jsem pořídil několik snímků aktuálního stavu místních "bažin" a  taky jsem několikrát cvaknul menší hejna hus na vodní hladině pod cyklostezkou. Zbytek dne jsem strávil v okolí Jarohněvického rybníka. Tam se mi fotograficky moc nedařilo, většina vodních ptáků zřejmě v důsledku pohybu velkého množství lidí se držela víceméně uprostřed velké vodní plochy.

Proto jsem byl příjemně překvapený, když jsem na obrazovce zmerčil na jedné z fotek od Mistřína husu velkou s límcem nezvyklé  MODRÉ barvy. Po zvětšení byl čitelný i kód a po troše pátrání s pomocí přátel jsem zjistil,  že tento pták byl značený v květnu 2020 na jihu Finska. Vloni na podzim byl odečten poblíž Balatonu v Maďarsku a teď se tedy zdržuje u nás na jižní Moravě. V době kroužkování byl určen jako houser ve druhém roce života, narozen 2019 a jeho přesný původ a místo narození a NÁRODNOST tudíž není známá.

Je klidně možné, že je to některá z místních hus, která si udělala takový ten mladický vandr, bay se ve třetím roce života (prvním možným hnízdním) vrátila na rodnou hroudu, teda spíš louži.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karel Pavelka l 14.03.2021 10:41

Dobrý den kolego, jen doplňuji, že žluté límce na husy dávají také Polaci, je na nich velké písmeno P a třídilný kód číslic (barva černá). Jeden takto ozančený pár je již třetím rokem v hnízdní době v CHKO Poodří, v roce 2019 měl mláďata, loni byl bez mláďat a letos je tam také, tak uvidíme. Potvzuje se předpoklad, že hnízdní populace na severu a středu Moravy se rozšířila z Polska. Zdraví Karel Pavelka, Vsetín