1 2 3 4 5

Hladiny rybníků jsou odemčené

Odezněly celodenní mrazivé dny a většina vodních nádrží včetně rybníků se zbavila ledových pokrývek. Pár dnů nově uvolněné plochy zely prázdnotou, ale potom jakoby mávnutím kouzelného proutku se zaplnily opeřenci. První vlnou navrátilců jsou tradičně potápivé kachny, které tráví zimu ve velkých počtech na alpských jezerech ve Švýarsku. Všichni ti poláci velcí, poláci chocholačky i u nás méně běžné zrzohlávky rudozobé to tak mají relativně blízko. O tomto víkendu jich byly na našich rybnících na Kyjovce stovky.

Spolu s nimi se objevily i druhy typické spíš pro hlubší nádrže nebo řeky jako jsou hoholi severní, morčáci velcí a morčáci bílí. 

Na rozdíl od Pohořelicka, se počty severských hus na Hodonínsku nemění - pořád se jich v regionu zdržuje nejméně kolem osmi tisíc. Očividně narostl počet hus tundrových a hus polních - nebo ptáků, kteří vykazují znaky tohoto druhu. Do nedávna poddruhy, se totiž vybarvením zobáku, zabarvením a tvarem krku a dalšími znaky překrývají, stejně jako se překrývají areály jejich hnízdního areálu na severu Palearktu. Zatím jsou to jen desítky exemplářů, ale jejich doba určitě přijde. Na krátkou dobu se jich odkudsi přihrnou stovky (možná) až tisíce a víceméně nahradí početností husy běločelé.

Toká nebo se na hnízdiště vrací i některé druhy dravců - orli mořští a v posledních dnech luňáci červení. V pátek a také v sobotu jsem pozoroval pár těchto nádherných dravců. Zatímco tem páteční už si svůj rajon našel a hlídá si jej, ten sobotní spolu sice ve vzduchu laškoval, ale nakonec každý z "páru" letěl jiným směrem.  Ale co já vím možná to ten s batůžkem chvilku potom co mi vykroužil do velké výšky a zmizel za hranou lesa stočil za svým partnerem zpátky.

Lepší přehled mají kolegové, které takto označené jedince sledují non-stop. Proto jsem už snad po stéprvé navštívil stránky www.birdtelemetry.cz .  Z aktuálních odečtů těchto dravců s vysílačkami mi ten sobotní u Hodonína nejvíc vychází na AUKI42 nebo AUKO58. Ti mají poslední lednové odečty na jihu Moravy, zbytek ptáků s vysílačkami se vesměs nachází na jihu Evropy.

Zpátky na hnízdištícj jsou kromě hus velkých, téměř kompletně tu momentálně máme místní vloni límcované, také husice liščí a doslova pekelně se roztokali kachny divoké. Objevují se první potápky roháči i potápky malé a ve stovkách už jsou zpět lysky černé. Ty zimují na stejných lokalitách jako poláci velcí a chocholačky.

V polích pomalu nahrazují zimující doupňáky jiní holubi - hřivnáči. Z více míst již bylo možné slyšet ne plný zpěv, ale typické krátké volání skřivanů polních. Když pak člověk narazí na klasický jarní mix - salát myslím tím velké hejno složené z kvíčal a špačků a čejek. Je to silný signál, že jaro už se blíží.

Ono i ty hordy severských hus jsou v posledních dnech jaksi víc uřvané a uštěbetané. Neustále na přeletu, pořád v pohybu - často vinou záměrného plašení nízce letícím letadélkem, občas je k vynucenému přesunu donutí nadšenec na uřvané motorce nebo člověk s větším loveckým psem. I když naposled to hejno asi osmi ticíc běločelek zvedla jediná ženská. A vykračovala si tou nordickou chůzí cestou polní velice důstojně. Nehnula brvou, ani když jí ta masa hus opakovaně přeletovala nad hlavou. Musím říct, že se TO k zemi snášelo skoro trvale, ale evidentně ten průchod zvládla bez zásahu.

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 25.02.2019 21:54

Ahoj Libore, díky za návštěvu. Na avifu vidím, že taky nazahálíš. Přeju hezké zážitky z terénu i Tobě. KŠ

Libor l 25.02.2019 19:11

Pěkný článek i fotografie, Karle! Zdraví Tě Libor.