1 2 3 4 5

Hlavně se do toho nezamotat

to jsem si musel co chvíli říkat během okruhu kolem Písečného rybníku u Milotic. V širokém okolí Kyjova totiž celou zimu probíhá geologický průzkum. Ten provádí polští geofyzici a v praxi obnáší natahané tisíce metrů kabelů se sondami zaraženými do země. Všude doslova všude je možné vidět, že se blíží konec terénních prací, desítky terénních offroadů jezdí sem a tam po polích i lesích. Dnes, když stojím na hrázi mám podezření, že sondy pro snímání odezvy výbojů možná nějací potápěči strkali i do bahnitého dna rybníka. 

Možná to byli právě Poláci, kteří skoro všechny poláky vyhnali na horní rybník, zatímco dolní rybník teď před obědem zeje prázdnotou.

Z vodních ptáků pozoruju běžné druhy v běžných počtech, potěšily jako vždy exotické zrzohlávky rudozobé, letošní první sameček čírky modré - prozradil se svým typickým hlasem, keterý připomíná malou Velikonoční hrkačku. Přehlédnout nešly imponující labutě velké a lysky černé, které už naplno, urputně bojují o hnízdní okrsky.

Dnes to ale byl jeden z těch prvních dnů šplhavců - ze všech stran se ozývá jejich volání i "bubnování". Samečci několika druhů strakapoudů, ale i obou našich druhů  žlun si můžou umlátit hlavy o různé suché pahýly a větve. Jen aby dali najevo samičkám, že jsou tady, svoje malá království mají pevně pod kontrolou a už se nemůžou dočkat ... zatímco desítky špačků, naaopak obsazují jejich dutiny z minulých let.

Hnízda, dnes už můžeme říct hnízda v kolonii, volavek popelavých jsou stále prázdná. Žádnou volavku jsem nezastihl ani na rybníku, ani v jeho okolí. Určitě se objeví a předpokládám, že se zase o něco zvedne počet obsazených hnízd resp. hnízdících párů.

Sluníčko příjemně hřeje, po slabé hodině a půl se vracím opět do bodu A.  Cestou k obědu mě na moment zdrží jen neobvykle vybarvená káně lesní lovící nad přistávací plochou letiště.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok