1 2 3 4 5

Hodonínský kraj - bahňáků ráj

Dlouhé suché jaro a léto prakticky bez srážek rovná se poloprázdné a plytké rybníky s množstvím bahnitých ploch a mělčin. Tento stav jednak vedl k mediálně proslavenému hnízdění tenkozobců a pisil na Komárovském rybníku (viz stránky ČSO a jinde), ale vytvořil po celou sezonu optimální podmínky pro tuto skupinu ptáků v období obou tahů. Proto jsem okres povýšil na kraj, ale druhá část názvu platí doslova.

Doposud byly letos na rybnících u Hodonína zastiženy tisíce bahňáků celkem 25 (!!) různých druhů. A to ještě tah nekončí a navzdory zahájené lovecké sezoně se zdá, že ptáci i přes toto rušení v menších počtech na rybnících setrvají. Jednoznačně k nejzajímavějším záznamům (je možné je vyzobat z avifu) patří jespáček ploskozobý, ústřičník velký, lyskonoh ploskozobý nebo kamenáček pestrý či kulík bledý.

Zajímavé bylo pozorování barevně značeného břehouše černoocasého se satelitní vysílačkou. Tady na zpětné hlášení stále čekáme a jsem zvědavý odkud tento jedince pochází.

Momentálně na rybnících nastupují různé druhy brodivých ptáků - a speciálně na rybníku Komárovském a Bojanovickém je možné pozorovat až šest (sedm) různých druhů volavek. Hodně zajímavá situace. Samozřejmě, že nejvíce potěšil první výskyt u nás zatím pořád exotického druhu - volavky rusohlavé.   

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok