1 2 3 4 5

Hraboší rok - sedláci si stýskají, ptáci si výskají

... a to doslova. Gradace hrabošů přinesla kromě negativ taky pozitiva. Na velkých plochách dokonale norami prokypřenou půdu a taky to, že již před sklizněmi bylo sklizeno. Úžasná nabídka potravy přinesla nadmíru úspěšné hnízdění čápů bílých, již dříve zmiňovaných kalousů pustovek. V desítkách párů stejně jak kalousi na Moravě hnízdili taky motáci lužní. Jedno z hnízd motáků se nám podařilo, bohužel s malou kaňkou v sešitku, zachránit před vysečením. Komunikace s majitelem pole byla celkem fajn, jen zabezpečení hnízda musí být pro příště dokonalejší. Nakonec mláďata dosáhla úspěšně vzletnosti. 

Do posečených polí teď během žní naletují desítky různých dravců a především čápi bílí, kteří mají na svých hnízdech nadprůměrné počty mláďat. Zvěsti o zemi žrádlem oplývající se evidentně roznesly i do zahraničí. Už teď na více místech možno je sledovati hromadění čápů. Hejna běžně kolem čtyřiceti až šedesáti jedinců nalézána jsou v okolí Krumvíře, Velkých Bílovic nebo Bzence a Strážnice. Tyto společenstva tvořena jsou najmě nehnízdícími ptáky, kteří se do reprodukčního procesu zapojí v letech následujících. Dle odečtených kroužků jest možno sděliti, že jsou mezi nimi ptáci původu německého, polského, domorodého, ale i individua maďarská. Jeden čapí mládenec, poněkud nezvyklý zástih, dokonce značen byl coby mládě na hnízdě v oblasti jižně od Plitvických jezer. Zatímco my houfně trávíme část léta na mořském břehu v jeho vlasti, on se naopak dovolenkuje mezi kravkami na břehu mokřadu na Břeclavsku.

Smutné jsou dost časté nálezy sražených pustovek kolem silnic a jiných komunikací. Ptáci s oblibou loví hlodavce v příkopech a mezkách kolem nich. To se jim stává osudným. Také jsem našel dvě autem sražené pustovky. kolize s vozidly stejně jako u sov pálených jsou zřejmě nejčastější příčinou úhynu těchto krásek.

Odchytávám poměrně pravidelně, ale vždy jen v podvečerních hodinách u oblíbeného napajedla. Chytají se běžné druhy, ale už i ptáci na tahu. Samozřejmě těší i kontrolní odchyty místních ptáků značených na stejném místě v předchozích letech. 

Mláďata čápů už pilně cvičí  a trénují křídla. Co nevidět začnou s prvními leteckými pokusy a krátkými výlety. ještě několik dnů (týdnů) se potom busou na noc vracet na základnu. Jsem zvědavý co nám letošní léto ještě přinese.     

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok