1 2 3 4 5

Hrdlička kontra jestřáb

.... tak se jmenoval film s Vlastou Burianem ve hlavní roli. V tomto článku budou hlavními hrdiny pernatci trochu větší a těžší. Konkrétně to budou husa velká a dva orli mořští.

V říjnu 2011 zůstal Písečný rybník po výlovu výjimečmě delší dobu spuštěný. Odhalené dno s množstvím louží a mělčin a naopak se spoustů susších míst vhodných k odpočinku, vytvořil ideální podmínky pro mnoho vodních ptáků.

Nejvíce jich využívala velká hejna hus velkých, hus běločelých a hus polních a taky různé druhy kachen.  K nim se na nějaký čas přidružila velká skupina čejek chocholatých. Tolik potenciální potravy samozřejmě neuniklo pozornosti různých druhů dravců. Ti vrcholoví predátoři, tedy orli mořští, sem zaletovali v počtu až tří jedinců.

K události, kterou zde popisuji, jsem se dostal až v jejím průběhu. Bylo to právě neobvyklé chování jednoho z orlanů, které mě zaujalo a hned jsem našel i příčínu opakovaného třepotání obrovského dravce nad dnem rybníka.

Snažil se totiž, později jsem zjistil, že v cyklických náletech spolu s druhým orlem; ulovit zraněnou a letu neschopnou husu velkou. Ta se, zoufale hledající nějaký úkryt, snažila dostat ke břehu (ke hrázi) rybníka a při každém náletu srdnatě vyskakovala proti útočícím dravcům. Orli šikovným manévrováním postupně chabnoucí husu ke břehu nepustili, na druhou stranu bylo vidět, že zřejmě mají obavy ze zranění a především z toho, že by mohli kecnout do řídkého bahna za lovenou husou.

Když už se zdálo, že čím dál častěji polehávající husa to má lidově řečeno sečtené, došlo k obratu. Podařilo se jí totiž z posledních sil doplahočit se k vrbovému klacku trčícímu z bahna. Dostatečně jí doslova kryl záda a navíc byl tak nízko nad vodou zalitou sníženinou, že orli měli strach na něj během útoku usednout.

Po další asi půlhodině, se oba dravci zvedli, vyplašili opět celou tu masu ptáků, která už je napůl pustila ze zřetele a odlétli s nepořízenou pryč.

Když vidím snímek husy velké přikrčené pod větví - napadá mě oblíbené rčení, že: "Tonoucí se stébla chytá".

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 19.11.2014 00:51

Ahoj Ondro, těžko říct, husa byla celkem ušpiněná (viz první fotka) a jiné než tyto fotky nemám. Dík za pozornost, za brouka v hlavě Ti nepoděkuju.

ritchi-ho.blog.cz l 18.11.2014 23:10

Ahoj, podle fotek mi ta husa přijde spíše jako mladá běločelka. Nebylo tomu tak ? Viz poslední fotka pod klackem... Maj sa