1 2 3 4 5

Hromnice za námi a zima pořád drží žezlo

Teď mrazy sice na pár dnů trochu povolily, ale výhled našich rosniček říká, že se mrazy a to celodenní během příštího týdne zase vrátí.

V Mutěnicích už hladu a mrazu podlehlo několik desítek volavek bílých i popelavých, desítky kormoránů padlo za oběť statečným a neohroženým střelcům a bohužel pokus o přezimování už nevyšel minimálně dvěma bukačům velkým. Zbytek těchto drsňáků se zatím drží, doufejmě, že teď během odměku sleze sníh a odtaje led a oni se stihnou dát trochu do kondice.

Stejně jako kormoráni využívají nově přístupných vodních ploch. A propos co se týče kormoránů, dnes jsem zažil asi minutové drama jednoho z nich. Ono to nakonec až takové drama nebylo. Prostě jeden z nich neudržel balanc na společném osedátku, asi 5 metrů dlouhé a vyhlazené větvi. Na konci pěkně po každém příletu vibrovala. No a po jednom takovém, to tomu fešákovi uklouzlo a on se zachytil hlavou a začal se dusit. Aspoň takto, to celé vypadalo. Snažil se všemožně dostat se zpět na větev, ale síly mu evidentně po mnoha pokusech docházely. Zůstával, i přes "povzbuzování" sousedů, apaticky a sklesle viset.

No a potom se konečně pustil do volného pádu, aby i díky výšce větve se po několika vzdušných kotrmelcích, párkrát rozmáchl, nabral rovnováhu a odletěl pryč. Takže žádné škrcení, ale jakási reflexivní snaha se za každou cenu dostat zpět na bidlo. Možná ještě návyk z raného mládí v některé z baltských (?) kolonií.

Po dlouhé době slunečná a teplá neděle, tepelná změna i více a déle světla bylo cítit ve vzduchu - sýkory už vesele pozpěvovaly, přidal se i brhlík, husy velké už nenápadně sondují situaci na hnízdištích a k naplnění prognóz už chyběl jenom ten skřivánek. Dnes jsem na něj v Mutěnicích neměl štěstí. Ale objevili se během víkendu jinde, na více místech Čech i Moravy.  

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Jura W. l 10.02.2017 23:19

Karle, obávám se, že výhled těch rosniček byl poněkud zarosený... Těšil jsem se, kdy se vrátí ty mrazy (Ladovskou zimu miluju) - a k mému zklamání po Hromnicích už přišlo předjaří. Bohužel v éře globálního oteplování naší planety paní Zima třímá žezlo z papíru. No nic- trochu zimy jsem si užil aspoň v lednu. Měl jsem i ornitologický zážitek - mrazivého dne 19.ledna jsem měl možnost pozorovat dřemlíka tundrového - choulil se zimou na nejvyšší větvi jabloně u Hraběcí cesty poblíž milotického zámku. Když jsem kolem něj projížděl, velmi váhal s odletem, jak mu bylo zima.

Libor l 07.02.2017 18:25

Pěkný, lépe zajímavý zážitek při pozorování kormoránů! Jinak i strakapoudi začínají nesměle bubnovat...Zdraví Libor Šrámek, Napajedla.