1 2 3 4 5

Hrozné fotky ze super akce

Přesně tak bohužel musím pojmenovat řadu snímků nedospělého orla mořského, který se pokoušel ulovit volavku bílou. Celá akce se odehrála nad bahnitým dnem Jarohněvického rybníka, jenž se v těchto dnech vytahuje. Počet snímků pořízených za šerosvitu trochu klame. Celá věc se odehrála mezi 15:30, v tom okamžiku od jihu přilétl dravec a 15:33, to se po posledním z asi deseti náletů symbolicky pokusil drapnout aspoň rybu. Ani to se mu nepodařilo.

Nedospělý orel měl ihned po příletu nad rybník, opravdu během několik okamžiků, vyhlédnutou kořist. Volavku bílou, kterou možná zranil on, během prvního z prudkých ataků nebo už měla problémy s plnohodnotným pohybem předtím. Ostatní ptáci vyklidili pole ihned a sedli do bezpečné vzdálenosti, většina z nich hlavně rackové bělohlaví/středomořští lokalitu opustili pro dnešek nadobro. Orel neustálými výpady tělo na tělo přiváděl volavku k šílenství. Přesto se mu při každém jeho útoku zoufale stavěla na odpor, vyskakovala, uskakovala, lehala si na vodu a přitom se pořád hlasitě ozývala.

Bojovnice, která mi svojí odvahou připomněla poraněnou husu běločelou z Písečného rybníku (viz jeden z mých starších příspěvků tady). Dravce časté útoky vyčerpaly a asi po třech minutách, při už pouhém náznakovém náletu se v těsné blízkosti volavky pokuisil drapnout aspoň kapříka. Neúspěšně. Odletěl stranou a usedl asi o 200 metrů dál na větší klacek ležící na bahnech.

PS:

Od porybného jsem dostal plastový odečítací a hliníkový standartní kroužek ze střeleného kormorána velkého. Latvia - Riga jen potvrzuje původ ptáků, kteří se u nás v poslední dekádě vyskytují na tahu anebo zimují. Většina z nich pochází právě z východní části Baltiku (viz můj článek z 20.1.2014).

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karči l 04.12.2015 19:40

Ano, skvělý zážitek. Dobře uložený do paměti. Jenom jako vždy nespolupracovalo sluníčko. Co se dá dělat. Bylo evidentní, že predátor měl "bobky" , aby ke zdravotní újmě nepřišel a zřejmě i scházejí zkušenosti. Ten vzdušný atak před tím, než beluša dřepla do vody byl úchvatný. Takové zrychlení od toho obra jsem nečekal.

Václav Damborský l 03.12.2015 23:56

Super souboj.