1 2 3 4 5

Husí hody pokračují

Na různě velká hejna hus je momentálně možné narazit kdekoliv v krajině.  V řepkových polích, v podmáčených loukách anebo v oranicích. Tam všude se pasou anebo odpočívají před tím, než se zvednou a přeletí jednou až dvakrát denně pít a koupat se k nejbližší vodní nádrži. Nejčastěji k rybníkům nebo štěrkopískovnám, kde se jich potom stejně jako tuto neděli můžou shromáždit tisíce a v několika druzích. Když má člověk trochu štěstí a je pozorný může v té záplavě najít i druhy méně běžné nebo vzácné.

Musí být ale rychlý a pohotový, protože stejně jako v předchozích letech se většina pilotů malých letadel a jiných vzduchoplavných zařízení libuje v hloubkových náletech přímo do hejn ptáků. Já jsem svoji první dnešní bernešku rudokrkou našel v podmáčeném poli asi minutu před podobným "útokem". Štěstí mě ale bylo nakloněno a tak jsem asi o hodinut později pozoroval dokonce dvě tyto krasavice na Jarohněvickém rybníku.

Zajímavé je, že během posledního týdne výrazně narostl počet hus polních, které byly na některých místech dokonce v početní převaze nad husami běločelými nebo husami velkými.

Samostatnou kapitolou je pozorovat začínající hnízdění našich hus velkých. Houseři se nahání a bojují o místa pro hnízdění. Některé páry už zcela jistě sedí na snůškách. U Mutěnic se zdržuje řada místních barevně značených hus - některé se objevily po hodně dlouhé době a mají za sebou často zajímavé putování v regionu střední Evropy. Dnes jsem měl štěstí a odečetl a odfotil jsem celkem deset takových rodaček.  

Na ostrově Třetího Zbrodu už jsou první stovky párů racků chechtavých. Zjistil jsem i dva hodně agresívní racky černohlavé, kteří každý na své straně ostrova vytrvale napadají sousedy a tváří se jakoby ostrov patřil jenom jim. Po okrajích ostrova posedávají kormoráni velcí a na hladině plavou desítky až stovky jedinců různých druhů kachen. Dnes mě nejvíc zaujalo nejméně 50 kopřivek obecných. Naopak u Dubňan se zdržovalo kolem 140 zrzohlávek rudozobých - převažují teď na začátku tahu u všech druhů samečci - kačeři.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Jarek Zeman l 14.03.2017 17:20

Modrý vrtulník zase plašil husy v sobotu na Třetím Zbrodu. Po několika náletech všechny uletěly včetně jedné rudokrčky. Na ostrůvku jsem viděl dva racky černohlavé hlídat si místo cca 20 m od sebe. Na opačnou stranu jsem mrknout nešel, tak je možné, že tam budou tři. Zdraví J. Zeman