1 2 3 4 5

Husa velká stromová

Husa velká staví svá hnízda většinou na zemi nebo v porostech rákosu. Kde jsou ostrůvky preferuje stavbu hnízda na nich. S oblibou obsazuje ondatří kupy tzv. hrady. Před zničením lužních lesů v dolním Podyjí nesmyslnou stavbou vodního díla Nové Mlýny existovala zde výjimečná populace hus hnízdících na stromech především hlavatých vrbách. Ptáci se tím adaptovali na víceméně pravidelné jarní záplavy, které přicházely v době inkubace snůšek. Po opadnutí vody bývala některá hnízda několik metrů vysoko nad okolním terénem. Tato populace po dokončení megalomanské stavby pochopitelně zmizela.

Husy velké jsou ale schopné zcela výjimečně hnízdit i mnohem výš. Literatura uvádí až 20 metrů nad zemí především v opuštěných (dosud neobsazených) hnízdech jiných ptáků - dravců, volavek nebo čápů.

Měli jsme spolu s kolegy nevídané štěstí, když jsme se stali svědky začátku takového neobvyklého hnízdění. Husa za dohledu housera obsazovala, upravovala hnízdo v porostu lužního lesa. Stáli jsme jak opaření a s otevřenými pusami sledovali to neskutečné chování obou ptáků. Budem pár i nadále sledovat a doufat, že hnízdění, které může přinést mnoho zajímavých situací, nakonec dopadne dobře.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok