1 2 3 4 5

Husy samé husy, tohle nejlépe vystihuje dnešní trip pod Pálavu

Husy samé husy, toto spojení nejlépe vystihuje náš dnešní trip pod Pálavu, husy v něm totiž hrály nádhernou hlavní roli. Vyhlídky na neděli co se počasí týče nejsou moc růžové. Rozhodování jestli někam vyrazit dnes nebo ne, je o to jednodušší. Svolení ženušky, dobrý mátový čaj, ještě lepší hemenex, cosi drobného na cestu a pak už jenom cestou vyzvednout Aldu a tradá směr vodní dílo Nové Mlýny.

Až do příjezdu k nádržím se slunce pere o nadvládu s mlhou a nízkou oblačností, tato nejistota platí ještě během neúspěšné kontroly šakvického sila. Už první pohled na uvolněné chování místních holubů naznačuje, že raroh není momentálně "doma", holubi mají pré. Nevadí snad příště.

Na prvním pozorovacím stanovišti u Strachotína respektive u Dolních Věstonic je zřejmé, že ledy povolily, volná vodní hladina je výrazně větší než minulý víkend. Vidíme, že obě čerpačky jedou naplno. Poblíž té věstonické je živo, velká skupina poláků velkých a březňaček se drží blízko břehu a čile se krmí. Větší hejna ptáků jsou dále, někde kolem přístaviště lodí pod Pavlovem, tímto směrem odlétá dnešní jediná potáplice, zřejmě severní.  Kolem "Písků" se potápí deset morčáků bílých, mezi březňačky se zamíchalo dvanáct kopřivek. Na břehu ostrova loví volavky bílé a něco k snědku hledají šedivky a dokonce i jedna vrána černá.  

Kontrolu spodní zdrže necháváme po dohodě na konec a míříme k propusti ve hrázi jižně od mušovského kostelíku. Ten už je po většinu pozorování hezky nasvícený. Místo běžné krátké kontroly zde nakonec ztvrdneme téměř tři hodiny, rádi rušíme návštěvu Brodu nad Dyjí, protože celou dobu je na co se koukat. Obrovské množství hus několika druhů, vydatně doplněné přílety dalších hejn ve dvou vlnách (v 11:50-12:00 a později v 13:30-13:40) z pastvy na polích jižně a jihozápadně od nádrží; ve spojení s trvalou přítomností nejméně 6-8 orlů mořských je zárukou skvělého představení. Kompars tvořený různými druhy kachen (hoholi, morčáci, kopřivky, ostralky) a kormorány a racky a lyskami je početný a druhově pestrý. Především tady se plní náš dnešní bird list, který se nakonec zastavuje na 62 pozorovaných druzích, to je na začátek února velice slušný počet.

Celkem se před námi koupe a omývá zablácené nožky nebo čistí peří minimálně 20000 (dvacet tisíc) hus, skutečný počet může být ještě vyšší, masa ptáků je téměř neustále v pohybu. Převažují husy běločelé, ale hus polních výrazně přibylo, husy velké jsou zřejmě místní ptáci, kteří by co nevidět měli začít hnízdit. Daří se nám i díky pozornosti Aleše, odečíst límcovanou husu běločelou. Má černý plastový náhrdelník s bílým kódem NJ7.  Další límcované ptáky potom nacházím během detailního zkoumání snímků doma na PC. Nacházím další dvě límcované  běločelky a jednu límcovanou husu polní, tentokrát jsou límce bílé. Husa polní se snad podaří dešifrovat.

Velmi nás potěší pozorování dvou bernešek rudokrkých a dvou bernešek bělolících, najít takové  drobné husičky uprostřed té masy ptáků vyžaduje trochu štěstí a hodně trpělivosti. Ale připraveným, štěstí přeje. Když už měním ve foťáku nejenom kartu, ale i baterii - velím k opuštění zaujatých pozic a k odjezdu nazpět k Pavlovu. Pomalu odcházíme k autu, dvojice orlanů opět zvedne všechno z hladiny a seshora jejich akci navíc kontroluje dospělý sokol stěhovavý.  

Velké hejno poláků velkých poblíž  Dolních Věstonic ještě ozařuje nádherné měkké odpolední světlo, není těžké mezi nimi najít opět dvě hoholky lední, pořizujeme dokumentační snímky, nakonec ještě objevíme stranou plovoucího nenápadného turpana hnědého. Sečteme tuto část dolní zdrže a přejíždíme  k jacht klubu. tady se v jakémsi zálivu drží celkem 1100 lysek černých. Jako na běžícím pásu vytahují trsy vodních bylin a sláviček, neustále je kontroluje desítka racků bouřních.

V poli před Milovicemi spočítáme přes sedmdesát labutí velkých, které se brzy na to přesunou na vodu. Spodní část nádrže pozorujeme od výpusti Nové mlýny. Tam se Dyje, zkrocená soustavů nádrží, opět stává řekou, která je hlavní tepnou komplexu lužních lesů. Ty se odsud táhnou přes okraj lednicko- valtického areálu až po Lanžhot a její soutok s Moravou. Na vodě zjišťujeme kromě asi dva tisíce březňaček, hejno nejméně 280 poláků chocholaček a mezi nimi i 36 poláků kaholek. Zatáhlo se a vítr, který se zvedl během odpoledne, teď navečer ještě víc zesílil. Proletující sameček krahujce vyplašil místní holubí chasu, to je pro dnešek poslední zaznamenaný druh pod Pálavou.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok