1 2 3 4 5

Ilustrace poklady ze starých knih

Nedávno jsem během marného pokusu udělat aspoň trochu pořádek ve svém "archívu" narazil po mnoha letech na krabici, která mě přímo našeptávala otevři mě. Udělal jsem to a udělal jsem dobře.

Uvnitř krabice bylo něco A4 složek a obálek. Složky obsahovaly peří, perokresby a výstřižky různých článků, samolepky a dokonce i dopisy a staré koresponďáky. Ovšem jedna z obálek potom, k mému nesmírnému potěšení, vydala celkem 35 celobarevných tabulí s ilustracemi. Kniha i autor neznámé, ale styl ilustrací napovídal, že půjde o dost starou záležitost. Kdysi ještě snad za komančů, jsem ty věci pořídil v některém z, dnes už asi neexistujících, brněnských antikvariátů. No zřejmě nahoře na České jsem, vzpomínám si matně, vysolil na tu dobu a moje tehdejší příjmy dost korunek. Ale nelituju.

Je radost na ty malůvky s německými popisky pohledět a hned jsem se proto rozhodl, že je prsknu na blog, abyste se případně mohli mrknout a pokochat kresbami tipuju nejméně 100 let starými. Ta absence autora, názvu knihy i doby vydání mě štve a proto oslovím s prosbou o pomoc a s velkou nadějí člověka nejpovolanějšího, dr. Karla Hudce: " Nazdar Karle, dík za důvěru a ačkoliv mne momentálně tyto věci velice zajímají, bohužel Ti nepomohu. Zobrazení odpovídají něčemu mezi původním Naumannem (1823) a novým Naumannem-Hennickem (cca 1900). Mám k dispozici jen kopii jedné tabule z N., ale ta je jinak nahoře číslována (na Tvých tabulích Tab.XX, tištěná kurzivou). Podobné je to s novým N-H. S velmi malou pravděpodobností bych tipoval Fričův Atlas ptactva evropského (kolem 1870), který vyšel i v německé verzi, ale který jsem bohužel nikdy neviděl. U Kněžourka (1910-12), který byl psán jako doprovod k samostatnému vydání tabulí z Naumann-Hennicke (Velký atlas ptáků, Kober Praha) jsou ještě jiné malé tabule nějakého neuvedeného a nepodepsaného malíře, ale ty jsou jiné a evidentně novější. Tabule v Atlase Jandy (1902) jsou, pokud vím, Kleinschmidtovy (taky ho nemám).

Takže se mnou nic. Možná by bylo nejlepší poslat to Jirkovi Mlíkovskému (jiri.mlikovsky@nm.cz), on má k dispozici asi všechny prameny. Pokud na něco přijdeš, velice by mne to zajímalo. Zdravím  Karel."

Vařím kafe a po chvilce váhání píšu mailika, jak se říká kuju železo dokud je horké, s nadějí, že snad odpověď z Prahy obdržím v dohledné době. Dr. Mlíkovský je vyhlášený svým workoholismem a časovou zaneprázdněností, takže ... ta dohledná doba trvala 58 minut !! a blesková odpověď zněla:

"Dobrý den (ahoj Karle H.),
konkrétní kniha mě zatím nenapadá, ale typ vyobrazení + moderní švabach + sestava tabulí + absence latinských názvů nasvědčují tomu, že tabule pocházejí z nějakého určovacího, poměrně nového klíče, možná až z počátku 20. století. Nicméně pátrání nekončí. Na tab. 10 (sovy) je dole název firmy, která ty tabule dělala. Rozlišení je bohužel tak nízké, že ten text nedokážu přesně přečíst, snad "Kunstanstalt W...ter u. Schwarz..... Stuttgart". Mohl byste mi, prosím, poslat přesné znění tohoto nápisu, případně se podívat, zda podobných stop na těch tabulích není více ? Hezký den, Jiří Mlíkovský."

Druhého dne, díky signaci galerie a vydavatelství je pátrání u konce, tabule patří do publikace od Otto Grashey : Praktisches Handbuch für Jäger. - Stuttgart.

Na dálku títmo děkuji oběma výše zmíněným pánům a jen doplním, že

Otto Grashey (*1833, Günzburg - +1912, München) byl německý malíř zaměřený na mysliveckou problematiku, výpravná kniha o 800 stranách, která existovala minimálně ve třech vydáních z let 1896, 1916 a 1919, se stala jakousi biblí tehdejších nejen německých nimrodů.

Hezkou podívanou.

 

 

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok