1 2 3 4 5

Jak jsem se nasytil Nesytem

Po více než týdnu přecházení jakési divné choroby, několika dnech neskutečně "špatného" počasí jsem se už nemohl dočkat nějakého bérdvočinku v bližším okolí.

Zcela jistě i pod tíhou záplavy atraktivních pozorování uvedených na www.birds.cz , jsem se nakonec po obědě rozhodl pro největší moravský rybník Nesyt u Sedlece. Zvolil jsem pozorovatelnu jižně od Hlohovce nedaleko rybníku Výtopa.

Aleš mě nebral telefon, Petr mi ho vzal, ale cestou na letecký den v Ladné i se svými ratolestmi, no nakonec jsem celé krásné odpoledne strávil s kolegou Pavlem Štěpánkem. A aspoň pro mě to bylo setkání velice příjemné. Však taky odpoledne uběhlo jako voda a během čtyř hodin pozorování a povídání jsem dohromady zaznamenal  89 druhů ptáků a s dalšími "zářezy" po cestě tam i zpět jsem během oblačné soboty navrtěl přesně 102 druhů. No paráda.

Některé druhy, pozorované během několika dnů před námi -  jinými kolegy, jsme sice nezaznamenali - ale i tak se mi to odpoledne i když bez kolpíků, orlů královských, luňce šedého nebo jespáčka ploskozobého líbilo.

Zřejmě i díky hokeji a fotbálku se na pozorovatelně od oběda do večera neobjevila ani noha. Takže vzdušné reje orlanů mořských, průlety a plachtění obou druhů čápů i obou druhů luňáků, neustále přesuny hejna hus a housat z jedné strany rybníku na druhou, hašteření samečků husic byly určeny jen pro nás.

Bahňáků se na mělčinách pozvolna zaplavovaných zvedající se hladinou vody nezdržovalo příliš mnoho, ale zato v druhově pestrém složení. Doma u PC jsem jednak našel jespáka křivozobého a k mému velkému pobavení jsem si uvědomil, že jsem si přivezl v twitcherské hantýrce i tzv. life-tick, teda pro ČR - ústřičníka velkého. Aspoň podle mojí databáze na avifu jsem tento druh dosud u nás nepozoroval.

Zatímco ústřičníci na opačné straně zálivu byli nenápadní a potichu, pár tenkozobců evidentně inkubuje nebo vodí velice malá kuřata. Ptáci tvrdě napadali a pronásledovali jak přeletující šedivky, tak především motáky pochopy z blízkosti svého hnízda se snažili odhánět i pár luňáků hnědých, který o ně nejevil nejmenší zájem.

Výborné bylo i to, že přímé okolí pozorovatelny - rákosiny i keře, byly plné ptáků a neustálého pohybu, nade všemi místními usedlíky vynikal neúnavně zpívající samec modráčka, potěšila rodinka mlynaříků - pár s nejméně devíti mláďaty a mnoho dalších druhů drobných pěvců.

Co trošku mrzelo a na tom jsme se s kamarádem Pavlem shodli jednoznačně, byla citelná plachost a ostražitost ptáků na mělčinách v okolí věže. Kdyby se jen trochu upravily (a nebyl by to až moc složitý zásah) průhledy na pozorovatelně, jsme přesvědčeni o tom, že by se všechny ty desítky husic a zrzohlávek a stovky lysek, racků a labutí, promenádovaly mnohem blíž pozorovatelů.

Takže aspoň takto na dálku, vzkaz pro zřizovatele obou místních věží a prosba zároveň - udělejte boční průzory uzavírací a čelní výhled upravte do užší "štěrbiny" anebo taky rozdělte do několika menší sklopných "okenic". Pozorování ptáků bude hundrtpercentlich pro všechny jejich obdivovatele lepší a ještě míň rušivé. Díky.

 

  

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok