1 2 3 4 5

Jaro je za dveřmi

Na bahnech vypuštěných rybníků i v podmáčených polích to dokazují první druhy protahujících bahňáků. Větší hejna racků. Seveřanky zvedly kotvy a na hladinách rybníků je nahradili protahující kormoráni velcí většinou v parádním svatebním šatě. Že jsou to ptáci z pobaltských republik, dokládá nález ptáky z Lotyšska. Samička by letos oslavila na kormorána krásných deset let, kdyby u Mutěnic neuhynula na "náhlou otravu olovem".

Jarní výlovy lákají - hlavně volavky a racky a ornitology ... a samo, že taky dravce všeho druhu. K těm nej patří po právu orel mořský. Mě jen mrzí, že jsem po několika nádherných útocích na volavku bílou, nafotil jednoho immatura na hranici odečtu. Podle barvy kroužků zřejmě slovenský pták z roku 2014. Volavku bílou proháněl tak, že několikrát zalétli do lesa a oba kličkovali mezi stromy. Přežila to a orel za chvilku někde našel nebo seknul kapříka zmizel s ním v lese.

To divadlo z povzdálí sledoval čáp černý, nebyl to úplně můj první letošní, dva nebo snad tři jsem měl už den předtím, ale byl to první odečtený a dokonce letos první odečet pro celou republiku. Tož na zdraví. Starý známý bílý 616T původem od Znojma se vrátil. Snad zase pohnízdí někde v Kapánsku nebo v blízké Dúbravě, teď asi čerstvě po příletu - unavený a schvácený odpočívá ve špici starého dubu a nahřívá cemr.

Na bahnech pod ním už pobíhají a cvrlikají kulící říční, vodouši rudonozí a první jespáci bojovní. Jaro je tady a skoro i to kalendářní.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok