1 2 3 4 5

Jaro s příchutí chřipek

Tak si říkám, jak jsem vděčný, že aspoň "příroda" bere různé nemoci tak jak přicházejí, Jako nutné zlo, se kterým se sice dá bojovat, ale které vzato kolem dokola nejde porazit. Člověk možná v zápalu nějakého povýšenectví - co všechno jsem vynalezl, co všechno jsem vykoumal - se odnaučil brát stárnutí, chřadnutí a smrt jako přirozenou součást života. A z něho plynou různá protivenství, která i selsky uvažující menšina populace musí akceptovat a snášet. Za mě už je čas, aby se věci vrátily do normálu. A rychle.

Na všech svých lockdown pěších i cyklo výletech jsem viděl, že není síla lidi staré i mladé udržet v sevření těch nesmyslných nařízení. Na hromadu věcí včetně prodlužujících se dnů a stoupajících teplot reaguje člověk pořád stejně jako zvířata mezi které, ať chce nebo nechce, patří. Zvýšenou aktivitou ve všech jejich formách.

Stejně tak činí i ptáci. Jen co povolily a zmizely  sníh a ledy objevily se první poslové jara. A vydržely i těch několik ledových a mrazivých dnů. Na krmítkách a různých zásypech u lidských sídel se objevovali netradiční návštěvníci. Po vlně čejek a špačků v hejnech namíchaných spolu s kvíčalami a kulíky zlatými se v krajině objevily další pionýři. V podrostu červenky obecné, budníčci menší a silná vlna drozdů zpěvných, zatímco v korunách ned nimi pořád hejna pěnkav jíkavců a čížků lesních.

S prvními rehky domácími a zvonohlíky se na cestu k severu vydala obrovská hejna u nás zimujících severských hus. Jakoby je z načich rybníků vytlačila vlna velkého počtu různých druhů kachen. V této části roku je největší šance vidět pospolu všechny běžné druhy severských druhů - hoholy, hvízdáky, ostralky, morčáky a čírky spolu se lžičáky.

Letos stejně jako v předchozích letech mají v zaplavených a podmáčených polích kolem Kyjovky ideální podmínky se během krátké pauzy posilnit, odpočinout. Ty podmínky jsou ale natolik dobré, že si už několik let říkám, jak dlouho bude trvat, než u nás aspoň jednotlivé páry posledně jmenovaných kachen zahnízdí. Uvidíme.

Otužilé i méně "otužilé" druhy bahňáků, oba naše druhy čápů, to všechno už je zpět a zase nepoměrně dřív než před nějakými třiceti nebo čtyřiceti lety. Stejně jako začátek hnízdění hus velkých nebo racků chechtavých. Bez diskuze. Časy se mění a je zajímavé sledovat, jak se s těmito změnami vyrovnávají různé skupiny živočichů. 

Astronomické jaro i technologická změna času už nastaly. Bylo super být buzen hlučným hlasem drozda, ještě veselejší je budíček v podání sípavého trylku rehka domácího. Ale když mě dnes cestou k vlaku provázelo cvrlikání zvonohlíka zahradníčka ... není co řešit.

Dlouhý velikonoční víkend je před námi a já mám předběžně v plánu pořádně provětrat sítě.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok