1 2 3 4 5

Jaro už nesměle klepe na dveře

Navzdory tomu, že na spoustě míst ještě leží sníh, jaro už skutečně tluče na vrátka. V polích už se pomalým odtáváním vytváří mnoho louží, sice jsou větší část dne pod ledem, ale jsou den ode dne větší.

Sníh mizí ze svahů nahřívaných čím dál, tím víc silnějším sluncem. Přes poledne teče voda čůrky po krajích cest a silnic a mnohé příkopy jsou vodou přecpané. Dnes jsme strávili celý den odchytem ptáků co by kamenem dohodil od Milotic, přesto na katastru sousedních Vacenovic.Ve vzduchu bylo cítit a slyšet jaro. Skřivani, špačci, čejky, drozdi zpěvní a dokonce i samička rehka v polním remízu. Skoro všechny jsem letos pozoroval poprvé.  A vlna navrátilců se hrne přes celé naše území.

Odchyty šly taky dobře a kromě tradičních druhů - strnadů rákosních, vrabců polních, sýkorek, byl o fous před samečkem sýkořice voustaé - dnešní hlavní hvězdou sameček strakapouda malého.

Skutečně nejmenšího "datla" v Evropě a široko daleko kolem ní jsme chytili kolem poledne. A byla to lepší "strava" než pečená kačena se zelím nebo guláš s pětima, ja.  Trochu jsem se neuhlídal a tak je dokumentace toho fešáka víc než rozsáhlá. Ale kdoví, kdy se podaří se s tímto prckem zase takto nablízko potkat. Konečně posuďte sami.

Zřetelný byl i tah dalších druhů třeba kání lesních a třeba takové husy velké se po celý den nevzdálily ze stále téměř zamrzlých hnízdišť.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Jura W. l 23.02.2017 00:22

Možná je ráda, že to má už za sebou ...nedivil bych se, kdyby ji otrávil ten mediální povyk, který se spustil v lednu, když se pokusila vládnout jak byla zvyklá v minulosti. Nyní - zbitá a ponížená - jistě vzpomíná na únor 1929, kdy teploty klesaly k mínus 40 °C a v centru Prahy leželo 120 cm sněhu. Kdo ví, jestli za těchto okolností bude mít ještě někdy chuť se chopit vlády...

Karči l 22.02.2017 22:09

A možná se jí ta brutalita lítá líbila. Není už zvyklá na tak dlouhé vládnutí a chce si dát oraz.

Jura W. l 22.02.2017 13:12

Pokud jsou ty hrozící povodně jsou jen nesmělým zaklepáním, tak se máme na co těšit ;-). Řekl bych, že jaro drze zabušilo na dveře už na Hromnice, a když mu paní Zima pohrozila papírovým žezlem (meteorologicky přece zima končí až 1.března, astronomicky dokonce o tři týdny později), tak se jí vysmálo, beranidlem klimatických změn vyvrátilo dveře a onu nešťastnou paní brutálně znásilnilo.

Karči l 22.02.2017 09:37

Ahoj, ano je to roztomilý pišišvor.

Žánek l 22.02.2017 09:26

Opravdu, neskutečný krasavec !!!