1 2 3 4 5

Jarohněvický rybník

Jarohněvický rybník, místo kde jsem absolvoval svoje učňovská léta, aspoň pokud jde o určování a poznávání většiny běžných druhů vodních ptáků. Trávil jsem tady svého času téměř každou sobotu nebo neděli, nespočet dní a hodin. Pod vedením prof.Hachlera sepsal, z dnešního pohledu, úsměvnou a zábavnou středoškolskou bio olympijskou práci. Odečítal kroužkované labutě, nacházel první hnízda hus velkých anebo racků černohlavých, bohužel také poslední hnízda čírek modrých a lžičáků pestrých.  

I když se jeho severní část během rozsáhlého odbahňování před více než 20 lety, panebože jak ten čas letí, dokonale změnila (k horšímu) - pořád je zde v průběhu celého roku šance na pozorování zajímavých věcí.

Včera jsem se namlsal dole na Písečných u Hodonína, dostal jsem navíc zprávu, že díky ranní střelbě tam z hus běločelých nezůstaly téměř žádné a mezi našimi husami velkými se motá "jenom" berneška bělolící. Po berneškách rudokrkých ani vidu, ani slechu, a to se na místě shluklo více ornitologů.

Zůstávám tedy nahoře u Dubňan a nelituju. Světlo proměnlivé a bohužel spíš "dušičkové" - tudíž pošmourné. Podstatné je, že rybník se už kvůli brzkému výlovu pomalu upouští. Však to taky pár dnů zabere, spustit plochu 1x1 km. Ptáci rybožraví jakoby měli v hlavách časostroj a evidentně se už na výlov připravují taky.

Napočítal jsem kolem 170 kormoránů velkých, překvapivě převažují dospělí ptáci; také volavky bílé (asi 60) a volavky popelavé (kolem 40) už pročesávají mělké okraje. Zadní odkalovací - sedimentační nádrž je na bahnech. Vyplašil jsem tu malá hejna čejek chocholatých a čírek obecných, bahňáci odlétli do přilehlých polí, kačenky potom frnkly na hladinu rybníka.

Z tisícového seskupení lysek černých na rybníku zústalo 16 ptáků, to potápek roháčů se mezi lovícími volavkami potápí pořád téměř 40 jedinců.

Zatím jsem nezjistil žádnou severskou kachnu, jen asi 270 našich kachen divokých - březňaček. Ale jejich doba teprve přijde. Obloha se zatáhla a smráká se pocitově o dobrou hodinu dřív. Opouštím pozorovací stanoviště na hlavní hrázi, jakoby na rozloučenou těsně kolem mě prosviští ledňáček říční.

Na bažině u Mistřína během krátké zastávky jenom registruju chřástala vodního, hlasy březňaček. V polích po sklizené kukuřici poletuje smíšené hejno drozdů kvíčal a zvonků zelených. Dnes se tu sameček dřemlíka tundrového neukázal, zato se do porostu vrbiček sletují k nocování straky obecné. Jejich štěbetání a hašteření mě už jinak tichým šerem vyprovází k autu.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok