1 2 3 4 5

Jeden druh potáplice, tři druhy potápek v Adamově

Zatímco včera byl prvním pozorovaným objektem osiřelý kůň v poli u Ježova, dnes brzy ráno byl první objekt ještě podivnější - osiřelý kozel (ale opravdu kozel s velkým K) v poli u Milotic. Hotový čert, který přinutil zpomalit skoro všechny dušičkáře kloboučkové, co kolem něj projížděli.

Ani A., ani O. neberou tydlifon, tak jedu na sólo. Mířím na štěrkoviště k Adamovu. Poblíž městečka Gbely na Záhorí.  To, že jsem udělal dobře, vidím hned po příjezdu na lokalitu. Teď po ránu ještě rybáři dospávají a je tu klid. Šteluju statívák a makám. Musím využít čas, než tiší blázni začnou vytahovat své křesílka, pivínka, loďky a další equipment.

První jiný pták, kterého mezi 212 labutěmi velkými a 1870 lyskami černými  zaostřím je mladá potáplice severní. Dalším běžnějším druhem je potápka roháč. Beru to pěkně zleva - jeden druhý třetí, počkat pár racků bělohlavých / středomořských doráží na dvacítku lovících kormoránů velkých, taže znovu.

První, druhý, třetí - tento roháč je nějaký divný a ten další taky. Stativák na rameno i s nohama a rychlý přesun - mám před sebou 3 (slovy tři) potápky žlutorohé. Sedám na polystyrenový blok a čumím na tu - dost vzdálenou - nádheru pěknou chvilku..Ptáci loví, čistí peří a jsou aktivní. Super.

Když zabrousím dál do už celkem semknutého hejna lysek, nacházím napřed dvě menší skupiny poláků chocholaček a poláků velkých a pak i další druh potápky - potápku rudokrkou.  Nevěřícně kroutím hlavou. A to tu dnes není jinde běžná potápka malá a potápka černokrká, na kterou už je přeci jenom pozdě. Sic ...

Objíždím nádrž pořizuju dokumentační foto potáplice i rudokrčky. Zpoza hromady hlíny vyletují dva nádherně vybarvení samečci motáka pilicha. Mačkám spoušť a nic. Znovu a znovu nic. Oba krasavci přeletují neskutečně blízko kolem mě a míří proti větru jižním směrem nad vodu. Konečně vidím, že jsem během nastavování foťáku pro pořádek moji šumivku úplně vypnul. Nakopal bych si zadek. Rychle mířím a držím buttonek. Škoda, z větší části promarněná šance.

Ale předzvěst dravcařské části dne to byla  - o chvíli později  v pastviskách a ruderálech pozoruju během slabé hodiny - hnědého dřemlíka tundrového, mladého luňáka červeného, poštolky obecné, káně lesní, samce jestřába lesního a samici krahujce obecného. Uff. Tuto sbírku doplnilo hejno asi 80 holubů doupňáků, kteří už tedy dorazili na tradiční zimoviště.

Celou dobu před tím i teď mi nad hlavou přeletují s rúzně dlouhými pauzami stovky ( v součtu tisíce) hus velkých a hus běločelých, hus polních jsem pozoroval minimum. Ptáci nesedají na štěrkoviště, ale přeletují dál směrem na jihozápad. Kuehlteich nebo nádrže pod Pálavou ?

Při další zastávce u vody plaším v keřích budníčka menšího a střízlíka obecného. Z břehu vyletuje konipas bílý a z chatařské osady se ozve popěvek rehka domácího.

Během krátké doby opět potkávám kamaráda Pavla, který zvolil stejný cíl nedělního výletu jako já. Před dvěma týdny jsme se srazili na hrázi Mlýnského rybníku v Lednici. A teď tady. Dlouho jsme se nesetkávali a tak dlouho pokecáváme. O všem možném. Vzpomínáme, komentujeme a hodnotíme. Je to pelmel. Doufám, že víc času na debatu bude tuto sobotu po schůzi pobočky ČSO v Brně, kam se po delší době zase chystám.

 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karlito l 04.11.2015 21:28

No jo, byl to perfektní den. Ráno jsem během focení kozlíka volal, ale marně. Příště vezmu tašku starého pečiva a budu se bavit jenom labutěma :-)

Ritchi l 03.11.2015 23:51

Spadla brada. Hezky ti to vyšlo !