1 2 3 4 5

Jména ptáků v názvech obcí

Jména ptáků v názvech obcí a měst.


Silně eliminovaný v pohybu a běžných aktivitách, abych taky zahnal nudu, jsem s pomocí různých zdrojů na internetu zabrousil do pátrání po tom, kolik obcí a měst v České republice v sobě nese nějaké ptačí jméno.
K mému překvapení jejich počet nebyl zdaleka takový, jak jsem si představoval. 

Z celkového počtu 6258 obcí uváděných v naší vlasti (k 1-3-2001) jen u pouhých 60 obsahoval jejich název ptačí jméno nebo jeho přijatelnou zkomoleninu nebo odvozeninu (www.czso.cz).  To je necelé 1% všech osad, vesnic, městeček a měst registrovaných na území našeho státu.  Po čertech málo.  Distribuce „ptačích“ obcí je jinak územně, v Čechách i na Moravě, spravedlivá a rovnoměrná.


Ani pestrost jmen ptáků nebyla nijak vysoká a obecně už od počátku převažovala jména různých dravců a sov (nejen těch heraldických) v 17 případech. Nejvíce to jsou různé variace krahujce a jestřába (Jestřebí, Jestřabí, Krahulov nebo Krahulčí, Sokolnice a Sokolov) – noční dravce reprezentuje  Výrava, Výrov či Sovínky.
Nejvíc mě potěšil fakt, že poblíž Chrudimi existuje malá ves s nekompromisním názvem Orel.


Druhou nejoblíbenější skupinou ve jménech obcí jsou krkavcovití, zjištěni ve 13 případech. Variace havrana a vrány - Vraňany, Vranová, Havraníky, Havraň, Straky.  Jen obcí s názvem Vranov, stejně tak jako Vranovic se uvádí od každé celkem pět. Pokud sečteme obce se jmény těchto ve středověku zřejmě veleoblíbených skupin ptáků, dostaneme počet 30 což je přesně polovina jmen, které se mi podařilo vypátrat.


Druhá polovina, zbývajících 30 sídel, už jsou druhové pestřejší.  Odvozeniny slavíka - Slavičín, Slavíkov, Slavíkovice, Slavičky byly celkem čtyři, přesně tolik jsem dohledal i Čejkovic a Jiřic. Jen uvedu na pravou míru, že naposled uvedený název, se zřejmě nevztahuje k jiřičce, ale ke konopce obecné      (viz Klůz, Zd.: Naše ptactvo v lidovém názvosloví a vědecké terminologii, MOS Přerov 1977).


Pak jsem našel dvakrát Drozdov, Holubice, Čížkov – k němu ještě Čížovou a Čížov, Husinec – k němu Husí Lhotu.
Komplet uzavírají originální, jednou doložené obce s názvy Kačice, Kosice, Skřivany, Labuty.


Ohromně potěšilo zjištění, že se u nás nachází obec s názvem Sýkořice, poblíž Křivoklátu. Vzhledem k její poloze je třeba původ pojmenování hledat u základu sýkora.


Ještě hezčím jménem se zove a pyšní obec poblíž Litovle. Jmenuje se totiž Červenka.  Z pohledu českých ornitologů v letošním roce naprosto nezpochybnitelně „Obec roku“.  Až se divím, že se aspoň zmínka o ní neobjevila v tématickém čísle Ptačího světa věnovaného července obecné.

PS:
Momentálně jsem se zavrtal do hledání ptačích jmen v příjmeních lidí v naší zemi. Už teď vidím, že to bude úplně jiné počteníčko a zřejmě na pokračování. Tolik toho materiálu je už teď, v půli cesty.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

karlos l 19.06.2016 23:47

Aldo, no vidiš to, ale víš že v ČR třeba 4 (čtyři) chlapi hrdě nosí příjmení Brkoslav ? nebo že v Brně žije jediný pan Kivi v ČR ?

aleš l 19.06.2016 23:05

Já mám v ulici Sova a Hrdlička, Holub se odstěhoval..( ale přibude Slavíčková..)