1 2 3 4 5

Kašpar - Ptactvo moravské - orel křiklavý

Aquila naevia, Briss. Falco maculatus naevius, Linné. Orel křiklavý. Schreiadler - Geflecter Adler.

Jest menší než oba předchozí, barvy je tmavohnědé; za mladosti na krycích perech křídel má četné veliké světlerezavé skvrny v podobě kapek. Je u nás vzácnější než orel skalní. Mueller a Adolf Schwab však tvrdí, že se dříve na Moravě také líhl.

Exemplář v naší sbírce muzejní chovaný zastřelil jsem r. 1851 ve velkotýneckém lese Chlumu. Za svých entomologických vycházek pozoroval jsem po dva dny .....

.....  následujícího dne šel jsem  na číhanou, ale pták letěl tentokráte mimo dostřel nade mnou, teprve příštího dne dostalo se mě štěstí , sraziti jej ranou z brokovnice. Jiného orla křiklavého střelil jsme r. 1858 u Zámečku při Kroměříži ... též později ještě byl jeden tamtéž střelen, šťastný střelec však uřezal jemu spáry jakožto znak střelené "škodné" a ptáka snědl.

Že by, jak Albín Heinrich poznamenává; tohoto ptáka podle udání pana lékárníka Spazlera "převeliké vši hrozně trápily" , toho jsem  budiž to na obranu cti orla křiklavého řečeno -  na žádném ze ptáků mnou ulovených a preparovaných neshledal; snad to byl nějaký marodér, který touto nemocí trpěl. 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok