1 2 3 4 5

Kašpar - Ptactvo moravské - orel skalní

Falco fulvus, Linné.  Aquila chrysaetos, Brehm.  Orel skalní.  Steinadler.  Goldadler (starý).

Délka 1 m. od zobáku až na konec ocasu, šířka křídel 2.5 m. Orel skalní je za stara na hlavě a na zadní straně krku rezavě-hnědožlutý; záda a spodní část těla je černohnědá, ocas bělo-  a hnědo-pruhovaný u mladých u kořene bílý, na konci černohnědý. Přilétá k nám z Karpat, snad i z Alp, což se však méně pravdě podobá, a spatřujeme ho na Moravě bezmála každý rok porůznu; je odvážným dravcem, unáší jehňata, kůzlata atd. ony loupeže dětí, které v krajinách alpských na vrub supa bradatého se připisují, má asi orel skalní na svědomí.


R.1860, pozván jsem byl do Vežek na hon zajíců. Za první léče stál jsem na kraji lesa; hned z počátku v zatahování zaznamenal jsem nad sebou mocný stín, ve kterém jsem poznal orla ve vzdálenosti asi 50 kroků mimo mne letícího; nerozmýšleje se namířil a střelil jsem; pták spadl jako kus dřeva, a když jsem k němu přistoupil, byl mrtev na dobro; byl to překrásný orel skalní, který je nyní pravou ozdobou našeho muzea. Když jsem ho preparoval, shledal jsem horní kosť ramenní porušenou a jeden brok č. 4 proletěl zrovna srdcem; odtud jeho okamžitá smrť. 


Po dvou letech ulovil v lese u Zámečku při Kroměříží tamější polesný v bažantnici dvojitou ranou dva skalní orly, jednoho u zásypu bažantího samého, druhého, když odlétal; takovým štěstím loveckým sotva kdo může se honositi. 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok