1 2 3 4 5

Kde nic není, tam ani čápa nic nebere

Opět jsem vyrazil strávit pozdní odpoledne a brzký podvečer do nepříliš velkého krytu. Dřevěná samotka teď až na výjimky (pár pavoučků a svilušek) bezobratlých prostá se mi stala na nějaké tři hodiny domovem. To co jsem předpokládal se stalo skutkem (zřejmě) - došly ryby, zdroje vyčerpané a tak jsem kromě jednoho čápa bílého a jednoho čápa černého neměl skoro žádnou společnost. Tedy s výjimkou "novinky" jedné volavky bílé. Ta ale byla tak ostražitá, že jen co jsem se tiše uvelebil a stihnul udělat tři snímky, zvedla kotvu a nenávratně zmizela.

Zásoby ryb jsou skoro na nule. To bylo vidět na zoufale nízké úspěšnosti lovců. Jedno jestli to byli oba čápi se svým cik-cak lovem nebo trpělivě a obezřetně číhající volavky popelavé. Těch navečer přílétlo z polí kolem patnácti a celou dobu byly pořád ve střehu. Ono se kolem něco opravdu dělo. Místní husí komunitu někdo nebo něco nejméně třikrát vyplašil z jejich oblíbeného útočiště v ruderálu. 

S volavkama to nebyla úplně nuda, ale neustálé hašteření se s osamělým čápem černým už začínalo nudit. Opatrně jsem se klidil z místa činu, pár hezkých snímků na kartě. Opět mám radost ze dvou párů kvíčal, dokrmujících někde v porostu hopsající mláďata. Kdysi před lety byl tento drozd v naší oblasti mnohem hojnější. Co mě potěšilo stejně tak, byl přeletující samec včelojeda lesního, který mě nachytal doslova v nedbalkách. Zrovna když jsem se převlékal z pracovního do civilu šinul si to kolem topolové aleje přímo na mě. Několik vteřin a byl navzdory čerstvému větru fuč, něco držel v pařátech. Na displeji foťáku nebylo možné určit co.

Až doma po úpravě, hlavně po projasnění snímku, je záhada rozluštěná. Táhne zřejmě na hnízdo celkem velký kus plástve, zřejmě plný tučných larviček. Někde v okolí musí hnízdit, je to už naše druhé setkání během relativně krátké doby a troufám si tvrdit, že i podle vybravení je to tentýž jedinec.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Karel l 04.07.2017 10:11

Děkuju za návštěvu. U těch čápů je to jak v loterii. Někdy nám ta několikadenní invaze prostě uteče pod rukama. Letos jsme měli štěstí. Škoda, že zásoby ryb (a vody) nebyly větší. Z Kyjova zdraví, Karel Šimeček

Libor l 03.07.2017 21:53

Dobrý večer, krásná čapí série-myslím tím poslední tři články. A moc pěkné fotografie nejen čápů. No a to pozorování a fotky včelojeda jsou parádní! Z Napajedel zdraví Libor Šrámek.