1 2 3 4 5

Kde se pivo vaří tam se dobře daří

To se dnes potvrdilo do puntíku v minivesničce s minipivovarem Moravský Žižkov. Ale vezmu to pěkně popořadě. Původně jsem vyrazil na dravce do polí. Už za Kyjovem a potom nad Šardicemi byl zřejmý silný tah ťuhýků obecných. Nad poli třepotali, kroužili a plachtili jen naši běžní dravci. Ale ani poštolek, kání a pochopů nebylo bůhví kolik. Od žní už uběhl nějaký ten pátek a hlavní hody v podobě hrabošů a křečků skončily. Proto příjemně překvapil dospělý luňák červený nad Čejkovicemi. Chudák často napadaný jak káněmi lesními, tak párem krkavců velkých si to radši zamířil pryč, někam k Potvorovům.

A zamířil jsem tam i já, protože jsem si v duchu namlouval, že právě tam bych mohl shlédnout poštolky rudonohé a možná i Kaiseradlera - orla královského. Dnes se nesplnilo ani jedno z těchto přání. Ale čert to vem.

Polní cesty a louže plné voňavé kejdy, kterou jsem totálně naparfémoval pažouta, mě dovedly k Moravskému Žižkovu - minivesničce s minipivovarem, kde vaří vyhlášené pivko. Jen co se mrak much, který doprovázel moji voňavku, usadil, skočil jsem na guláš s pětima. Na zahrádce hospody jsem zjistil, že malebný rybník vzdálený co by kamenem dohodil je plný ptáků.

Rychle jsem pojedl, zakoupil lahev 11° i 14° na památku a vyrazil k rybníku. Množství řas a koláče pěny, sice naznačují, že se tu hospodaří řádně - intenzivně, ale lysky, kachny, volavky, kormoráni, pochopi, slípky a dokonce i bukač velký nebo ledňáček říční, zase ukazují, že se tu ptákům líbí. To všechno mi nabídla tahle malá nádrž lemovaná porosty orobince a rákosu během chvilky.  Vrcholem odpoledne ale byla pětice rybáků černých  - dva dospělci - ušmudlaní, se zbytky černé barvy na spodině těla a tři mladí ptáci, s bříšky běloskvoucími, takže se snad jednalo o rodinku. Neustále poletovali nad hladinou a lovili drobné rybky. Kecl jsem na zadek, seděl v klidu na hrázi, po několika minutách mě tahle akrobatická drobotina akceptovala a já si užíval blízkého pozorování jejich lovu. Nádhera.

Z nedalekých lesíků se ozývala žluva hajní, po chvíli odněkud z polí přilétlo hejno čejek chocholatých, které marně hledaly místo kam by mohly usednout. Nakonec se odkudsi vynořil zase luňák červený, tento jedince byl jinak vybarvený a navíc mu v pravém křídle chyběla ruční letka (možná dvě). 

 

Nakonec   

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok