1 2 3 4 5

Kdo by čekal u milostného aktu březňaček nějakou romantiku

je naiva. Naopak s trochou nadsázky se dá říct, že zaujatý pozorovatel techtlů a mechtlů u kachny divoké musí mít tak trochu kachní žaludek.

Během návštěvy rybníků u Hodonína, spadla z ničehož nic, z čistého nebe do trávy vedle silničky čtveřice totálně dezorientovaných kaček. Pád proběhl značně nekoordinovaně asi třicet metrů ode mne. Ihned po přístání začal jeden z kačerů kopulovat kachnu - zbývající dva kačeři se snažili všemožně přijít si na své taky.

Klováním, ale hlavně odtláčením hrudí se snažili oddělit sexující pár od sebe, což se jim nedařilo. Šplhali navzájem po sobě i po spojené dvojici. Kachnu pod třemi kačery nebylo často téměř ani vidět. Kachna se nesnažila z této situace dostat, i když ji žádný kačer nedržel zobákem za peří na krku.

Po chvíli se celá společnost, absolutně nevěnující ni ždibec pozornosti tomu, co se děje kolem nich  - přesunula přes vozovku na druhou stranu silničky. Pokusy o získání slečny pokračovaly, až konečně došlo (po několika minutách od začátku celé akce) ke kopulaci. Bez špetky soukromí, po několika řádných štípancích a klofancích od "kamarádů" nastalo přerušení a ... odhalení něčeho, co nebývá běžně k vidění. Pářící se samec na chvíli odehnal do patřičných mezí zbylé dva kačery, ti mě mimochodem na některých snímcích připomínají podnapilé svatebčany ...  ale nakonec si to stejně špacírovala povedená trojice spolu se samičkou travnatým břehem dolů ke Kyjovce. 

Výraz spojená dvojice jsem použil záměrně a souvisí s oním "překvapením" na závěr.

 

Většina ptáků nemá penis a k oplození dochází prostým dotykem kloak.  U vrubozobých dochází k většině kopulací na vodě a spermie by se během aktu odplavily. proto se u tohoto řádu vyvinul spirálovitě stočený pářící orgán, který je v klidovém stavu ulůožený v kloace. Při ztopoření se plní lymfou, nikoliv krví. Spermie po zasunutí do kloaky samice stékají pomocí žlábku na povrchu těla penisu. Tento "penis" může být několik centimetrů dlouhý. U kachny divoké asi 5 cm, ale například u kachny pižmovky až 30 cm.

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok