1 2 3 4 5

Kdy vlastně bude jaro

Tak bych se mohl ptát nejen letos, ale i v několika minulých letech, aspoň u nás na jihu Moravy. Ještě před pár týdny mrazy a severský vichr a teď zase padají teplotní rekordy na opačném konci stupnice. A rekordy letité. A k tomu již několikrát opakované: sucho, sucho. Ty tam jsou "tradiční" polní louže a dočasné mokřiny. Takže ptactvo vodu hledá tam, kde by měla být i v dobách sucha největšího. Na rybnících.

A že je tam opeřenců fůra o tom jsem se přesvědčil během tohoto víkendu na více místech. Za poslední týden asi proteklo Kyjovkou hodně vody, protože složení ptačí sestavy je už téměř kompletní. Do úplné mozaiky tradičních obyvatel schází jen několik posledních kamínků. A je možné, že už tady jsou, jenom jsem na ně neměl štěstí nebo unikly mé pozoronosti.

Taky druhy usedlejší nebo táhnoucí na kratší vzádlenost už pilně sedí na snůškách nebo dokonce krmí, vodí a vychovávají letošní "čerstvou" drobotinu. Pokud jsou někde rybníky na bahnech - po výlovu - zdržuje se na nich obvyklá sestava bahňáků. Letos ale zatím v nijak velkých počtech. Začíná tah rybáků rodu Chlidonias a racků malých, téměř kompletně jsou tu už naši rákosníci i cvrčilky.

No jde to den po dni velkým hopem. Mrzí mě, že letos asi nebudu u příletu vlh, ťuhýků obecných nebo křpelek. Na pár dní se trošku vzdálím a doufám, že se potom zase ozvu.

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok

Komentáře:

Libor l 25.04.2018 18:53

Určitě se ozvěte!Zdraví L.Šrámek,Napajedla.