1 2 3 4 5

Když se teploty stahují, sítě se natahují

Na konci tohoto týdne, se sice nepatrně, ale přeci jenom  k o n e č n ě  trochu ochladilo. Skončila dlouhá řada dní s tropickými teplotami a na některých místech dokonce i přívalově napršelo. Na jihu Moravy si o nějakém dešti či jiné formě srážek možeme nechat iba snívať. Každopádně dny se krátí a rána už bývají (občas) příjemně chladná - je jenom kolem 16°C.

Ukončil jsem druhou vlnu (opět neúspěšnou) antibiotické léčby lymeské přítelkyně. Půst a dlouhá pauza v pobytu v terénu mě v neděli ráno neplánovaně vyhnaly k vodě. K chytání a kroužkování ptáků. Natáhnul jsem nějakých 70 metrů sítí na osvědčeném místě v keřích podél strouhy. Jenže ono už od vidu i slechu bylo v krajině slyšitelné ticho a viditelné prázdno - taková letní smuténka.

Za celý den jsem chytil něco kolem šedesáti ptáků. Potěšitelé bylo, že z nich byly pouze dva retrapy, vše ostatní byli neznačení ptáci. Zdá se tedy, že místní usedlíci z řad migrantů už vyrazili na dalekou cestu k jihu. Společnost mi větší část dne dělal Miloš Pavláček, který kvůli tomu zkrátil svůjepůvodně plánovaný 120 km dlouhý okruh po Slovácku na pouhých 60 km, ufff.

Z úlovků potěšili slavík obecný, strakapoud malý i jiní; opět žádné ztráty na životech, snad i díky častějším kontrolám - přestože si to dnešní teploty ani nevyžadovaly. Většina ptáků je ve fázi pelichání ocasů a krovek jsou takoví nějací nepěkní. Na rybníky samotné jsem se dostal okrajově až během odjezdu domů.

Je zřetelný tah bahňáků a potulek brodivých, všude jsou vidět i slyšet vlhy pestré, které se koncentrují do obrovských hejn čítajících až čtyři sta jedinců. 

 

Fotografie k článkuPřidat komentář:
Vaše jméno
Kontrolní otázka: napište, jaký je aktuálně rok